H Alg 1 Unit 1 Review
Quiz
•
Mathematics
•
10th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+5
Standards-aligned
Ms. Sigrid Gulbis
Used 65+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the value of s in the equation when r = 10 ?
4
8
100
200
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The graph represents the distance a pilot is from the home airport during a period of time. Which describes the pilot’s distance in section I?
zero
constant
decreasing
increasing
Tags
CCSS.HSF.IF.B.4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which table represents viable solutions for y = 5x, where x is the number of tickets sold for the school play and y is the amount of money collected for the tickets?
Tags
CCSS.8.F.A.1
CCSS.HSF.IF.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which statement describes the relationship between x and y?
As x increases, y decreases.
As x increases, y increases.
As x increases, y increases and then decreases.
As x increases, y decreases and then increases.
Tags
CCSS.HSF-IF.C.7D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?
$12.80
$31.20
$38.40
$115.20
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
You create a graph to represent the number of people who join the Equestrian Club during a 7 day period. Would this be a continuous or discrete graph?
The graph will be continuous because there can be any number of people signing up each day.
The graph will be discrete because there is no such thing as a partial person to sign up and the booth is set up once each day for sign ups.
The graph will be discrete because some day the number of available people to sign up for the club will run out.
Tags
CCSS.8.EE.B.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?
Blueberries are $0.23 per pound more expensive at the farmer’s market.
Blueberries are $0.50 per pound less expensive at the farmer’s market.
Blueberries are $0.80 per pound less expensive at the farmer’s market.
Blueberries are $1.40 per pound more expensive at the farmer’s market.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Year 10 5.2 Probability
Quiz
•
10th Grade
10 questions
Unit conversions (SI/English)
Quiz
•
6th - 10th Grade
10 questions
Application to trigonometry
Quiz
•
10th Grade
14 questions
Multiplying and Dividing Fractions
Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Grade 11-12 Elimination
Quiz
•
9th - 10th Grade
10 questions
Quiz: Secants, Tangents, and Sectors
Quiz
•
9th - 10th Grade
12 questions
Revision for Midterm 2
Quiz
•
10th Grade
11 questions
鳳山高中雙語實驗班課程活動National Cheng Kung University 113/11/30
Quiz
•
10th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solve Systems of Equations and Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Test Your Christmas Trivia Skills
Interactive video
•
6th - 10th Grade
17 questions
Identify Linear and Nonlinear Functions
Quiz
•
8th - 12th Grade
10 questions
Fraction Operations: Adding, Subtracting, Multiplying, and Dividing
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Exploring the Grinch's Christmas Heist
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations
Quiz
•
8th - 10th Grade
