Comparing & Scaling Unit Practice Test

Comparing & Scaling Unit Practice Test

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing and Solving Proportions

Writing and Solving Proportions

7th Grade

15 Qs

Math - Topic 2 Lesson 1

Math - Topic 2 Lesson 1

7th Grade

11 Qs

C&S Review

C&S Review

7th Grade

18 Qs

Unit 2: Proportionality Mixed Practice

Unit 2: Proportionality Mixed Practice

7th Grade

15 Qs

Ratios Unit Rate Better Buy Review

Ratios Unit Rate Better Buy Review

6th Grade - University

13 Qs

Math Adding and Subtracting Decimals

Math Adding and Subtracting Decimals

5th Grade - University

15 Qs

Add/Sub Fraction Word Problems

Add/Sub Fraction Word Problems

5th - 8th Grade

15 Qs

Ratios, rates and unit rates quiz - 7th grade

Ratios, rates and unit rates quiz - 7th grade

7th Grade

12 Qs

Comparing & Scaling Unit Practice Test

Comparing & Scaling Unit Practice Test

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Rebecca Lee

Used 57+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

The ratio of United States gold medals to Russia gold medals was about ____ to 1.

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Canada had about ____ as many total medals as Australia.

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

About ____% of Australia’s total medals were gold.

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 75 pretzels in a 15-ounce bag of chocolate-covered pretzels. Write and solve a proportion that you can use to find the number of chocolate covered pretzels in a 10-ounce bag.

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 75 pretzels in a 15-ounce bag of chocolate-covered pretzels. What is the number of chocolate-covered pretzels per ounce?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 75 pretzels in a 15-ounce bag of chocolate-covered pretzels. How many ounces does each pretzel weigh?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

The local Farm Market sells peppers at five for $1.75. How many peppers could you buy for $20?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?