Operations with Fractions and Decimals Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+14
Standards-aligned
Befaney Roberson
Used 70+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
40 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
15
.9375
13
.8125
Tags
CCSS.6.NS.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
To multiply decimals we have to line the decimals up first.
Always
Sometimes
Never
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
To divide decimals we must move the decimal on the outside and the inside of the division symbol.
Always
Sometimes
Never
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When do you use "Keep Change Flip"?
multiplying fractions
dividing fractions
multiplying integers
dividing integers
Tags
CCSS.7.NS.A.2C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?
$3.29
$4.09
$3.89
$4.29
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A caterer prepared a turkey that weighed 27 1/2 pounds. Each serving of turkey will be 1/3 pound. How many whole servings will the turkey provide?
70
79
82
159
Tags
CCSS.6.NS.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bar of soap weighs 3.8 ounces. The ingredient glycerin makes up 0.4 of the weight of the soap. What is the weight of the glycerin in the bar of soap?
1.52 oz
4.2 oz
15.2 oz
3.8 oz
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
40 questions
Opfrissertje rekenen 3
Quiz
•
1st - 10th Grade
40 questions
6th STAAR Review
Quiz
•
6th Grade
41 questions
11 Evaluating variable expressions pg 41
Quiz
•
5th - 8th Grade
36 questions
Práctica de Tablas de Multiplicar
Quiz
•
1st - 6th Grade
40 questions
Math (Tambah & Tolak & darab)
Quiz
•
1st - 7th Grade
45 questions
One try Unit 7 Lessons 1-5
Quiz
•
6th Grade
35 questions
Unit Review Algebraic Expressions
Quiz
•
6th - 8th Grade
36 questions
مسابقة مستشفى إزكي
Quiz
•
1st Grade - Professio...
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
