Operations with Fractions and Decimals Review

Operations with Fractions and Decimals Review

6th Grade

40 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mr H_General Knowledge_2021

Mr H_General Knowledge_2021

5th - 6th Grade

35 Qs

Decimals Review

Decimals Review

6th Grade

40 Qs

Eddigiek ismétlése

Eddigiek ismétlése

6th - 7th Grade

39 Qs

6.SINIFLAR ARA FASİKÜL QUİZ GİREMEYENLER

6.SINIFLAR ARA FASİKÜL QUİZ GİREMEYENLER

6th Grade

38 Qs

SuB 3º Bim

SuB 3º Bim

6th Grade

42 Qs

PAT_MATEMATIKA_6B

PAT_MATEMATIKA_6B

6th Grade

35 Qs

KUIZ NOMBOR PERDANA TAHUN 6 CIKGU KHAIRI

KUIZ NOMBOR PERDANA TAHUN 6 CIKGU KHAIRI

1st - 6th Grade

40 Qs

BASICS OF GEOMETRY

BASICS OF GEOMETRY

5th - 10th Grade

45 Qs

Operations with Fractions and Decimals Review

Operations with Fractions and Decimals Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 6.NS.A.1, 5.NBT.B.7

+14

Standards-aligned

Created by

Befaney Roberson

Used 70+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

40 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

15

.9375

13

.8125

Tags

CCSS.6.NS.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

To multiply decimals we have to line the decimals up first.

Always

Sometimes

Never

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

To divide decimals we must move the decimal on the outside and the inside of the division symbol.

Always

Sometimes

Never

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When do you use "Keep Change Flip"?

multiplying fractions

dividing fractions

multiplying integers

dividing integers

Tags

CCSS.7.NS.A.2C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?

$3.29

$4.09

$3.89

$4.29

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A caterer prepared a turkey that weighed 27 1/2 pounds. Each serving of turkey will be 1/3 pound. How many whole servings will the turkey provide?

70

79

82

159

Tags

CCSS.6.NS.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bar of soap weighs 3.8 ounces. The ingredient glycerin makes up 0.4 of the weight of the soap. What is the weight of the glycerin in the bar of soap?

1.52 oz

4.2 oz

15.2 oz

3.8 oz

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?