Grocery Shopping -Unit Price

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium
Standards-aligned

Christina Vega
Used 97+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
8 avocados cost $4.00. How much do 16 avocados cost?
$8.00
$2.00
$6.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
8 avocados cost $4.00 dollars. How much do 20 avocados cost?
$9.00
$20.00
$10.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
8 avocados cost $4.00. How much do 9 avocados cost?
$8.00
$4.50
$3.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
12 large bottles of water cost $9.00. How many bottles can you buy with $3.00?
4 bottles of water.
6 bottles of water.
2 bottles of water.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per bottle of water? 12 bottles of water cost $9.00.
.50 cents each
.75 cents each
$ 1.00 each bottle
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would 7 bottles of water cost? (12 large bottles of water cost $9.00).
$4.75
$5.00
$5.25
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 10 pound sack of flour cost $8.00 dollars. How much does a 40 lb sack of flour cost?
$32.00
$50.00
$40.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of flour? A 10 pound sack of flour cost $8.00.
$1.00 per pound.
.80 cents. per pound
$1.25 per pound.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Similar Resources on Wayground
10 questions
Decimal Operations: Multiply and Divide with Real-Life Scenarios

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Real Life Money Math Quiz

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Real-Life Decimal Division: Estimating & Applying Skills

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Real-Life Decimal Division Challenges for 5th Graders

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Decimal Multiplication: Estimation & Models Challenge

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Multiplying Decimals by Whole Numbers using $!

Quiz
•
5th Grade
11 questions
Eureka Grade 5 Module 2 End of Module Assessment

Quiz
•
5th Grade
11 questions
Dividing Decimals

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade