Grocery Shopping -Unit Price

Grocery Shopping -Unit Price

5th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

PERBANDINGAN,JARAK,WAKTU DAN KECEPATAN

PERBANDINGAN,JARAK,WAKTU DAN KECEPATAN

5th Grade

10 Qs

Round 1 March Madness

Round 1 March Madness

5th Grade

12 Qs

Números Decimais

Números Decimais

5th Grade

11 Qs

Are You Smarter Than A 5th Grader?

Are You Smarter Than A 5th Grader?

5th Grade

12 Qs

Evaluación diagnóstica - Matemáticas 2 - 2B

Evaluación diagnóstica - Matemáticas 2 - 2B

1st Grade - Professional Development

12 Qs

Mental Math

Mental Math

4th - 5th Grade

10 Qs

PAS Matematika Kelas 5 KD 3.4

PAS Matematika Kelas 5 KD 3.4

5th - 6th Grade

10 Qs

六年级 数据处理

六年级 数据处理

5th Grade

10 Qs

Grocery Shopping -Unit Price

Grocery Shopping -Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Christina Vega

Used 102+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

8 avocados cost $4.00. How much do 16 avocados cost?

$8.00

$2.00

$6.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

8 avocados cost $4.00 dollars. How much do 20 avocados cost?

$9.00

$20.00

$10.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

8 avocados cost $4.00. How much do 9 avocados cost?

$8.00

$4.50

$3.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

12 large bottles of water cost $9.00. How many bottles can you buy with $3.00?

4 bottles of water.

6 bottles of water.

2 bottles of water.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the cost per bottle of water? 12 bottles of water cost $9.00.

.50 cents each

.75 cents each

$ 1.00 each bottle

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much would 7 bottles of water cost? (12 large bottles of water cost $9.00).

$4.75

$5.00

$5.25

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 10 pound sack of flour cost $8.00 dollars. How much does a 40 lb sack of flour cost?

$32.00

$50.00

$40.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the cost per pound of flour? A 10 pound sack of flour cost $8.00.

$1.00 per pound.

.80 cents. per pound

$1.25 per pound.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2