Decimal Operations Practice

Decimal Operations Practice

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Everything About Expressions and Equations

Everything About Expressions and Equations

6th Grade - University

15 Qs

Fraction Times Fraction Model

Fraction Times Fraction Model

6th Grade

16 Qs

6 Fraction of a whole number

6 Fraction of a whole number

4th - 6th Grade

20 Qs

7.EE Unit Review

7.EE Unit Review

6th - 8th Grade

15 Qs

Block 1 Decimals Review

Block 1 Decimals Review

6th Grade

20 Qs

The Number 1

The Number 1

KG - 11th Grade

20 Qs

Bar Graphs, Dot Plots, Circle Graphs, and Box Plots

Bar Graphs, Dot Plots, Circle Graphs, and Box Plots

6th - 8th Grade

15 Qs

Decimals Review

Decimals Review

6th - 7th Grade

17 Qs

Decimal Operations Practice

Decimal Operations Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Decimal Subtraction, Decimal Division, Decimal Multiplication

+3

Standards-aligned

Created by

Jennifer Katz

Used 36+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Divide 6.55 ÷ 5 =

13.1

1.31

1.32

.132

Tags

Decimal Division

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Tabitha bought peppers that cost $0.79 per pound. She paid $ 3.95 for the peppers. How many pounds of peppers did she buy?

4

40

5

50

Tags

Decimal Division

Word Problems

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

360 ÷ 0.04 =

9

90

900

9000

Tags

Decimal Division

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

0.21 x 6.41 =

22.509

78.93

6.241

1.3461

Tags

Decimal Multiplication

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sticky hands cost $0.50 each Mrs. Rice wants to purchase 100 sticky hands. How much will she pay?

$50.00

0.50

$500

$5.00

Tags

Decimal Division

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

After buying some bananas for $64.90, Larry has $3.96 left. How much money did Larry have to begin with?

$65.24

$65.78

$68.86

$63.26

Tags

Decimal Addition

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tucker bought 2.78 pounds of melon and 2.27 pounds of cherries. How much fruit did he buy in all?

.51

5.15

.52

5.05

Tags

Decimal Addition

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?