Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Laurie Zaring
Used 22+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
10 mins • 1 pt
A unit rate is a rate whose denominator is what number?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
10 mins • 1 pt
Check all of the ratios equivalent to 2:3.
Don't just pick 1 answer! Look through all of the options and pick all that apply.
2 to 3
4 to 6
6 to 4
6:4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
10 mins • 1 pt
Which of the rates are equivalent?
$15 for 3 quarts of strawberries
Check ALL that are equivalent.
$3/quart
$5/quart
$20 for 4 quarts
$0.33/quart
$10 for 2 quarts
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
The ratio of teachers to students at Newport High School is 2:15. If there are 6 mathematics teachers, how many students are there?
17
13
45
90
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
10 mins • 1 pt
The ratio of roses to carnations in a flower shop is 5:3. What is the ratio of roses to all flowers?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Find the unit rate.
$26.01 for 9 gallons of gas
$2.89/gallon
$2.88/gallon
$28.90/gallon
answer not here
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, and Double Number Lines

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios & Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
18 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade