Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates: 6th Grade

Rates: 6th Grade

6th Grade

14 Qs

Rates and ratios

Rates and ratios

6th Grade

16 Qs

Ratios and Rates 6th Grade Review

Ratios and Rates 6th Grade Review

6th Grade

20 Qs

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2C

+5

Standards-aligned

Created by

Laurie Zaring

Used 22+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

A unit rate is a rate whose denominator is what number?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

10 mins • 1 pt

Check all of the ratios equivalent to 2:3.


Don't just pick 1 answer! Look through all of the options and pick all that apply.

2 to 3

4 to 6

6 to 4

6:4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

10 mins • 1 pt

Which of the rates are equivalent?


$15 for 3 quarts of strawberries


Check ALL that are equivalent.

$3/quart

$5/quart

$20 for 4 quarts

$0.33/quart

$10 for 2 quarts

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

The ratio of teachers to students at Newport High School is 2:15. If there are 6 mathematics teachers, how many students are there?

17

13

45

90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

The ratio of roses to carnations in a flower shop is 5:3. What is the ratio of roses to all flowers?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Find the unit rate.


$26.01 for 9 gallons of gas

$2.89/gallon

$2.88/gallon

$28.90/gallon

answer not here

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image
What is C?
80
24
96
92

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?