Ratios and unit rates

Ratios and unit rates

5th - 7th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Percentages Unit Test

Ratios, Rates, Percentages Unit Test

6th Grade

21 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Digits Unit A Review

Digits Unit A Review

7th Grade

21 Qs

Ratio and Proportion

Ratio and Proportion

5th - 7th Grade

21 Qs

untitled

untitled

6th Grade - University

20 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade - University

19 Qs

6th Grade Ratios and Proportions EOG Review

6th Grade Ratios and Proportions EOG Review

6th Grade

22 Qs

equivalent ratios

equivalent ratios

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios and unit rates

Ratios and unit rates

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3B

+6

Standards-aligned

Used 19+ times

FREE Resource

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At a summer camp, there are 40 boys out of 70 campers. What is this ratio written as a fraction in simplest form?

3/7

1/2

4/7

7/10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The table shows the animals at a petting zoo. What is the ratio of goats to the total number of animals? 

Chickens....2
Deer...........4
Donkey.....3
Goats........6

5/2

9/6

6/9

2/5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate:


9 pages in 3 hours

1 page/3 h

3 pages/1 h

6 pages/1 h

9 pages/3 h

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate:


20 pounds for $4

5 lb/$1

4 lb/$1

1 lb/$4

1 lb/$5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A manatee surfaced for air 2 times in 60 seconds. How many seconds went by before the manatee surfaced the first time if it held its breath for the same rate?

60 s

30 s

20 s

10 s

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Nicholas bought 5 pens for $3. At this rate, how much will he spend on 10 pens?

$10

$6

$5

$3

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Gina read 120 pages in 4 days. Which readin rate is equivalent?

75 pages in 3 days

60 pages in 2 days

105 pages in 5 days

80 pages in 3 days

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?