Chapter 1 Test Review ~ Rates and Ratios

Chapter 1 Test Review ~ Rates and Ratios

6th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6.1 & 6.12 Ratios, Rates, & Proportions

6.1 & 6.12 Ratios, Rates, & Proportions

6th Grade

20 Qs

Review Of Ratios, Rates and Percents

Review Of Ratios, Rates and Percents

6th Grade

20 Qs

Ratios Quiz

Ratios Quiz

6th Grade

14 Qs

RATIOS INTRO

RATIOS INTRO

6th - 7th Grade

20 Qs

Chapter 1: Ratios and Rates

Chapter 1: Ratios and Rates

6th Grade

17 Qs

Ratios/Equivalent Ratios

Ratios/Equivalent Ratios

6th Grade

22 Qs

Ratios 3 different ways, Equivalent Ratios, and Unit rates

Ratios 3 different ways, Equivalent Ratios, and Unit rates

6th Grade

21 Qs

Ratio Proportion 6

Ratio Proportion 6

6th Grade

20 Qs

Chapter 1 Test Review ~ Rates and Ratios

Chapter 1 Test Review ~ Rates and Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2D

+6

Standards-aligned

Created by

Laurie Zaring

Used 25+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Unit rates have a denominator with what number?

the lowest number

1

2

0

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

A comparison of two quantities

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is a one

Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which ratio is written incorrectly?

2 : 3

2 and 3

2/3

2 to 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to all marbles?

2:5

2:8

1:5

5:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 to 3. There are 25 dogs. How many cats are there?

15

18

21

16

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the unit rate?

$12

$1.50

$3

$1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

There are 21 boys and 6 girls in Mr. Keys' homeroom. What is the ratio of girls to boys? *Lowest terms*

6:21

21:6

2:7

7:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?