Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

长度、质量、液体体积的单位换算

长度、质量、液体体积的单位换算

5th - 6th Grade

15 Qs

Ciri-ciri bangun ruang

Ciri-ciri bangun ruang

6th Grade

20 Qs

Ratio and Proportion Challenge

Ratio and Proportion Challenge

6th - 8th Grade

15 Qs

menukar unit jisim

menukar unit jisim

4th - 6th Grade

15 Qs

INTEGERS

INTEGERS

6th Grade

15 Qs

ضرب الاعداد الصحيحة

ضرب الاعداد الصحيحة

KG - University

20 Qs

Mental Math UPSR

Mental Math UPSR

4th - 7th Grade

20 Qs

Practical Math - Mental Calculation Practice

Practical Math - Mental Calculation Practice

6th Grade

20 Qs

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 5.G.A.1

+8

Standards-aligned

Created by

Natalie Pereles

Used 89+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups

6 to 1
1/6
18/3
3/18

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

88 students for 4 classes
How many students per class?

22 students per class
22 classes per student
25 students per class
25 classes per student

Tags

CCSS.6.NS.B.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is a one

Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A ratio that expresses the same relationship

Rate
Ratio
Equivalent Ratio
Integer

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which ratio is equivalent to 12:20

20:12
2:3
3:5
3:10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?