Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio/Equivalent Ratio Review

Ratio/Equivalent Ratio Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Writing Ratios

Writing Ratios

3rd - 6th Grade

15 Qs

Ratio

Ratio

6th Grade

16 Qs

Ratio

Ratio

6th Grade

15 Qs

Ratios

Ratios

5th - 7th Grade

20 Qs

Introduction to Ratios

Introduction to Ratios

6th - 8th Grade

20 Qs

Simplifying Ratios

Simplifying Ratios

6th - 8th Grade

18 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

18 Qs

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.1, 5.G.A.1

+12

Standards-aligned

Created by

Natalie Pereles

Used 75+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups
6 to 1
1/6
18/3
3/18

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14
5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

88 students for 4 classes
How many students per class?
22 students per class
22 classes per student
25 students per class
25 classes per student

Tags

CCSS.6.NS.B.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is a one

Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A ratio that expresses the same relationship
Rate
Ratio
Equivalent Ratio
Integer

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which ratio is equivalent to 12:20
20:12
2:3
3:5
3:10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  
$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?