ratios and rates

ratios and rates

5th - 7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

12 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

6th - 8th Grade

12 Qs

ratios and rates

ratios and rates

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3

Standards-aligned

Created by

Catherine Becker

Used 63+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

what is a correct example of a unit rate?

53 to 34

9 to 1

4$ per apple

i dont know

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

how do you find a rate?

by multiplying the first number and the second

by dividing the 2nd by the 1st number till it is a one

write half the amount of the unit rate

write twice the amount of the unit rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jack jumps 40 times per 4 minutes.  How many times does he jump per 1 minute?
5
10
40
36

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

88 students for 4 classes
How many students per class?
22 students per class
22 classes per student
25 students per class
25 classes per student

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups
6 to 1
1/6
18/3
3/18

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

what is a rate?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?