Dividing decimals by Decimals

Dividing decimals by Decimals

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

השבר הפשוט

השבר הפשוט

5th - 6th Grade

10 Qs

Penyelesaian Pecahan Tahun 6

Penyelesaian Pecahan Tahun 6

6th Grade

10 Qs

ISIPADU CECAIR TAHUN 5 ( MENAMBAH DAN MENOLAK )

ISIPADU CECAIR TAHUN 5 ( MENAMBAH DAN MENOLAK )

5th - 6th Grade

10 Qs

4A SUMA Y RESTA CON  NOTACION CIENTIFICA

4A SUMA Y RESTA CON NOTACION CIENTIFICA

4th - 11th Grade

12 Qs

Ecuaciones

Ecuaciones

6th Grade

10 Qs

กราฟของคู่อันดับบนระนาบพิกัดฉาก

กราฟของคู่อันดับบนระนาบพิกัดฉาก

6th - 8th Grade

10 Qs

RESTA DECIMALES

RESTA DECIMALES

4th - 6th Grade

10 Qs

圓周計算

圓周計算

5th - 6th Grade

10 Qs

Dividing decimals by Decimals

Dividing decimals by Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.7, 6.NS.B.3, 6.RP.A.1

+1

Standards-aligned

Created by

RAFAEL SALAMANCA

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

14.28 ÷ 4.2
3.4
3.6
3.7
3.5

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

19.32 ÷ 2.3
8.4
7.2
8.9
8.6

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

1.68 ÷ 0.8
2.2
2.1
2.3
2

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Divide 96 by .04
24
2400
240
.24

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Mrs. Linda has 17.16 cups of brownie mix. If each brownie uses 0.33 cups of mix, how many brownies can Mrs. Linda make?
52
53
54
22

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Carl bought 17 packs of baseball cards at a flea​ market, at a total cost of ​$37.91. If each pack of cards cost the same​ amount, how much did each pack​ cost?

$22.30

$2.23

$0.44

$4.48

Tags

CCSS.6.NS.B.3

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Michael paid $11.48 for sliced cheese at the deli counter. The cheese cost $3.28 per pound. How much cheese did Michael buy?
2.75 pounds
3.23 pounds
2.8 pounds
3.5 pounds

Tags

CCSS.6.NS.B.3