4_PPC
Quiz
•
Social Studies
•
7th - 9th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Richard Luna
Used 47+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A curve that shows the maximum output of two types of products and combination of those products that can be produced with existing resources and technology.
production possibility curve
PPC diagram
PPC cost
PPC opportunity cost
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
It is the graphical representation of the maximum combination of the amounts of goods and services that can be produced in an economy, per period of time.
production possibility curve
PPC diagram
PPC cost
PPC opportunity cost
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The diagram shows a country’s production possibility curve for rice and wheat. A major flood destroys a large area of agricultural land. Which movement could represent the resulting change in output?
P to Q
Q to R
R to S
S to P
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A point inside the curve indicates that it is unattainable at current period of time.
True
False
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The diagram shows a production possibility curve for a country. As a result of an increase in demand for manufactured goods it moves from a situation of unemployment to full employment. How would this be represented on this diagram?
by a movement from E to G
by a movement from F to E
by a movement from F to G
by a movement from G to H
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A production possibility curve can be used to illustrate opportunity cost.
True
False
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Using all available resources an economy produces different combinations of two types of good, clothes and food, shown on the production possibility curve (PPC) diagram. What does the PPC indicate?
It is more efficient to produce more of clothes than food.
It is only possible to increase the output of clothes by reducing the output of food.
The best situation is to produce equal units of clothes and food.
The cost of producing a unit of clothes is always higher than the cost of producing a unit of food.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Vocabulary - Aug 26 - Aug 30
Quiz
•
8th Grade
9 questions
SSt
Quiz
•
KG - 12th Grade
13 questions
Grade 9 preserving culture ME
Quiz
•
6th - 12th Grade
14 questions
American Revolutionary War Quiz
Quiz
•
8th Grade
10 questions
TX History 4.7-4.8
Quiz
•
7th Grade
11 questions
Lifestyle changes and power during the Middle Ages
Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Social Studies M.3
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Kuis Perubahan Sosial
Quiz
•
9th Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Social Studies
15 questions
Self-Awareness & Self-Management
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Units 3 and 4 Final Review
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Final Review Unit 1 and 2
Quiz
•
9th Grade
6 questions
Cultural Influences on Tango
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit 5 and 6 Final Review
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Exploration and Colonization
Quiz
•
8th Grade
19 questions
judicial branch
Quiz
•
7th Grade
8 questions
Remember the Alamo Lesson-Part 2
Lesson
•
6th - 8th Grade
