Rates, Ratios, and Unit Rates

Rates, Ratios, and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Rates 6th Grade Review

Ratios and Rates 6th Grade Review

6th Grade

20 Qs

Unit Rates 6RP

Unit Rates 6RP

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

PRETEST: Rates and Unit Rates

PRETEST: Rates and Unit Rates

6th - 12th Grade

15 Qs

Rates, Ratios, and Unit Rates

Rates, Ratios, and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Ed Klee

Used 246+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the definition of a Rate?

A relationship between two numbers (or more) indicating how many times the first number contains the second.

The ratio of two measurements in which the second term is 1.

A ratio that compares two quantities of different units.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the definition of Ratio?

The ratio of two measurements in which the second term is 1.

A ratio that compares two quantities of different units.

A relationship between two (or more) numbers indicating how many times the first number contains the second.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the definition of Unit Rate

The ratio of two measurements in which the second term is 1.

A ratio that compares two quantities of different units.

A relationship between two numbers (or more) indicating how many times the first number contains the second.

A ratio that compares two quantities of different units.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jennifer buys 4 tires for $272.00, what is the unit rate for 1 tire?

$68.00 per tire.

$70.00 per tire.

$65.00 per tire.

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A turtle traveled 6 miles in 5 minutes

A snail traveled 4 miles in 8 minutes

An ant traveled 12 miles in 8 minutes

A caterpillar traveled 7 miles in 7 minutes

Which animal traveled at a rate of 1.5 miles per hour.

Turtle

Snail

Ant

Caterpillar

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jenna worked 15 hours and earned $180

Bryan worked 20 hours and earned $210

Madison worked 35 hours and earned $455

Who had the highest earnings per hour?

Jenna

Bryan

Madison

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Based on the unit rate, which one is the better deal?

Pringles cost $4.50 for 12 ounces.

Doritos cost $2.50 for 7.75 ounces.

Pringles

Doritos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?