Rates, Ratios, and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned

Ed Klee
Used 246+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the definition of a Rate?
A relationship between two numbers (or more) indicating how many times the first number contains the second.
The ratio of two measurements in which the second term is 1.
A ratio that compares two quantities of different units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the definition of Ratio?
The ratio of two measurements in which the second term is 1.
A ratio that compares two quantities of different units.
A relationship between two (or more) numbers indicating how many times the first number contains the second.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the definition of Unit Rate
The ratio of two measurements in which the second term is 1.
A ratio that compares two quantities of different units.
A relationship between two numbers (or more) indicating how many times the first number contains the second.
A ratio that compares two quantities of different units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jennifer buys 4 tires for $272.00, what is the unit rate for 1 tire?
$68.00 per tire.
$70.00 per tire.
$65.00 per tire.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A turtle traveled 6 miles in 5 minutes
A snail traveled 4 miles in 8 minutes
An ant traveled 12 miles in 8 minutes
A caterpillar traveled 7 miles in 7 minutes
Which animal traveled at a rate of 1.5 miles per hour.
Turtle
Snail
Ant
Caterpillar
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jenna worked 15 hours and earned $180
Bryan worked 20 hours and earned $210
Madison worked 35 hours and earned $455
Who had the highest earnings per hour?
Jenna
Bryan
Madison
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Based on the unit rate, which one is the better deal?
Pringles cost $4.50 for 12 ounces.
Doritos cost $2.50 for 7.75 ounces.
Pringles
Doritos
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ratios & Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade