Estimating Multiplying + Dividing Decimals

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Ginny Mayhew
Used 20+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
About how much will 6 bananas cost?
$0.50
$0.70
$1.00
$1.50
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
About how much would 10 cases of waters cost?
$30
$40
$3.50
$4
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
40 students get bottles of water with this case. About how much does each water bottle cost?
$16 per bottle
$1 per bottle
$0.10 per bottle
$0.01 per bottle
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If every student at Build Up wanted to carve a pumpkin (about 60 students) about how much would it cost to buy the pumpkins?
$4
$60
$24
$240
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are usually 6 apples in each bag of apples. ABOUT how much does 1 apple cost?
$6
$3
$1
$0.50
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mr. Hall grills 4 burgers with the meat pictured. About how much does each burger cost?
$16
$8
$2
$0.50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
We need 4 packs of meat to cook lunch for everyone. About how much will that cost?
$8
$16
$32
$80
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Multiply Decimals

Quiz
•
5th Grade
8 questions
Decimal Word Problems

Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals Word Problems

Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.3D and 5.3E TEKs Assessment

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Using Unit Prices

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Tax/Tip/Discount/MarkUp/Commission Quiz

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Word Problems

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multiply & Divide Decimals Word Problems

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Finding Volume of Rectangular Prisms

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Volume of Rectangular Prism

Quiz
•
5th Grade