Estimating Multiplying + Dividing Decimals

Estimating Multiplying + Dividing Decimals

5th - 6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th Grade

15 Qs

Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

6th - 7th Grade

15 Qs

Decimal Word Problem Review Quiz

Decimal Word Problem Review Quiz

5th - 6th Grade

12 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

4th - 5th Grade

8 Qs

Application with Percent of a Number

Application with Percent of a Number

6th - 8th Grade

15 Qs

Estimating Quotients

Estimating Quotients

6th Grade

10 Qs

Unit Price

Unit Price

6th - 7th Grade

15 Qs

Tax/Tip/Discount/MarkUp/Commission Quiz

Tax/Tip/Discount/MarkUp/Commission Quiz

6th - 7th Grade

12 Qs

Estimating Multiplying + Dividing Decimals

Estimating Multiplying + Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Medium

Created by

Ginny Mayhew

Used 20+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

About how much will 6 bananas cost?

$0.50

$0.70

$1.00

$1.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

About how much would 10 cases of waters cost?

$30

$40

$3.50

$4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

40 students get bottles of water with this case. About how much does each water bottle cost?

$16 per bottle

$1 per bottle

$0.10 per bottle

$0.01 per bottle

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

If every student at Build Up wanted to carve a pumpkin (about 60 students) about how much would it cost to buy the pumpkins?

$4

$60

$24

$240

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

There are usually 6 apples in each bag of apples. ABOUT how much does 1 apple cost?

$6

$3

$1

$0.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Mr. Hall grills 4 burgers with the meat pictured. About how much does each burger cost?

$16

$8

$2

$0.50

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

We need 4 packs of meat to cook lunch for everyone. About how much will that cost?

$8

$16

$32

$80

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?