About how much will 6 bananas cost?
Estimating Multiplying + Dividing Decimals

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Medium
Ginny Mayhew
Used 20+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
$0.50
$0.70
$1.00
$1.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
About how much would 10 cases of waters cost?
$30
$40
$3.50
$4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
40 students get bottles of water with this case. About how much does each water bottle cost?
$16 per bottle
$1 per bottle
$0.10 per bottle
$0.01 per bottle
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If every student at Build Up wanted to carve a pumpkin (about 60 students) about how much would it cost to buy the pumpkins?
$4
$60
$24
$240
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are usually 6 apples in each bag of apples. ABOUT how much does 1 apple cost?
$6
$3
$1
$0.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mr. Hall grills 4 burgers with the meat pictured. About how much does each burger cost?
$16
$8
$2
$0.50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
We need 4 packs of meat to cook lunch for everyone. About how much will that cost?
$8
$16
$32
$80
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Solving Proportions Word Problems

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Tax/Tip/Discount/MarkUp/Commission Quiz

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Word Problems

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multiply Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Post-Test Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
8 questions
Decimal Word Problems

Quiz
•
4th - 5th Grade
8 questions
Grocery Shopping -Unit Price

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade