Rates/Ratios/Unit Rates REVIEW

Rates/Ratios/Unit Rates REVIEW

6th - 7th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Additive and Multiplicative Patterns in Tables and Graphs

Ratios, Rates, Additive and Multiplicative Patterns in Tables and Graphs

6th Grade

14 Qs

Ratios, Unit rates, percents

Ratios, Unit rates, percents

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

7th Grade

16 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, and Conversions

Ratios, Rates, and Conversions

7th - 9th Grade

16 Qs

Calculate Rates and Ratios

Calculate Rates and Ratios

5th - 7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates & Unit Rates

Ratios, Rates & Unit Rates

6th Grade

20 Qs

6.1 & 6.12 Ratios, Rates, & Proportions

6.1 & 6.12 Ratios, Rates, & Proportions

6th Grade

20 Qs

Rates/Ratios/Unit Rates REVIEW

Rates/Ratios/Unit Rates REVIEW

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.NS.B.3, 6.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Erin Savett

Used 19+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Check all ratios equivalent to:

 12\frac{1}{2}  

 812\frac{8}{12}  

 1530\frac{15}{30}  

 37\frac{3}{7}  

 1020\frac{10}{20}  

 2448\frac{24}{48}  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

In Ari's math class, there are 11 boys and 12 girls. What is the ratio of GIRLS to BOYS?

1112\frac{11}{12}

1211\frac{12}{11}

1123\frac{11}{23}

1223\frac{12}{23}

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Frank can jog 3,000 feet in 5 minutes. If he jogs at the same rate, how many feet can he jog in 10 minutes?

3,000 feet

1,500 feet

6,000 feet

10,000 feet

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The ratio of black marbles to yellow marbles in a bag is 6 to 8. Which of the following could be the number of black and yellow marbles in the bag?

1 black marbles & 4 yellow marbles

3 black marbles & 10 yellow marbles

6 black marbles & 18 yellow marbles

3 black marbles & 4 yellow marbles

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Alexa bought a package of FIVE DVDs for $60.00. What is the unit price per DVD?

$300.00 per DVD

$12.00 per DVD

$55.00 per DVD

$18.00 per DVD

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which of the following ratios is equivalent to 7 : 14?

7 to 14

14 to 7

147\frac{14}{7}

721\frac{7}{21}

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Parker can type 50 words per minute. If he types at that same rate, about how many words can Parker type in 30 minutes?

1,500 words in 30 minutes

150 words in 30 minutes

80 words in 30 minutes

1,800 words in 30 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?