Halloween Unit Rate

Halloween Unit Rate

6th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th Grade Expressions Quiz Review

6th Grade Expressions Quiz Review

6th Grade

20 Qs

Unit Rate and Unit Price

Unit Rate and Unit Price

6th Grade

20 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade - University

20 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade - University

20 Qs

Multiplication and Addition Problem

Multiplication and Addition Problem

5th Grade - University

19 Qs

Multiplication Problems Multi Step

Multiplication Problems Multi Step

4th Grade - University

20 Qs

Multistep Multiplication Problems

Multistep Multiplication Problems

4th Grade - University

20 Qs

Multiply or Divide

Multiply or Divide

4th - 6th Grade

18 Qs

Halloween Unit Rate

Halloween Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3, 6.NS.B.3, 6.NS.B.2

+8

Standards-aligned

Created by

Tina Wagner

Used 6+ times

FREE Resource

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ms. Wagner decided to have a Halloween party for her class and needs to purchase bags for her class of 12. She can purchase each bag individually for .29 or she can buy 4 packs of 3 bags for $1 each. Should she buy the bags individually or in packs?

Ms. Wagner should buy 12 individual bags

Ms. Wagner should buy 2 packs of the 3 bags and 6 individual

Ms. Wagner should buy 4 packs of the 3 bags

Ms. Wagner shouldn't buy any bags and just throw the candy at her students

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Patrik is entering a candy contest at a fair. Patrik can eat 3 pieces of candy in 5 seconds. How many pieces can he eat in two minutes.

72 pieces

30 pieces

15 pieces

36 pieces

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Gabriel wants to purchase pencils for his class for the Halloween party. He needs to purchase 15 pencils. One pencil costs 19 cents, a 5 pack costs $1.10 and a 15 pack costs $3.30. What should Gabriel purchase to spend the least amount of money?

Buy 15 individual pencils at .19 each

Buy 3 of the 5 packs

Buy 1 of the 15 pack

Buy 1 5 pack and 10 individual

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Gavin's family sent him to the store to buy twisty straws. His family gave him $23.00. Gavin needs at least 28 straws. He can purchase a 30 pack for $2.00 or single straws for .68 each. How much will Gavin spend if he purchases the straws individually

19.44

18.48

19.04

20.40

Dose Not

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Tierone can run 3 miles in 30 minutes. The store he needs to go to to buy candy for his class is 7 miles away. How long will it take him to run to the store and back home?

42 minutes

60 minutes

140 minutes

70 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

After eating tons of Halloween candy, Cristina can do 184 jumping jacks in 4 minutes before she throws up. If she does her jumping jacks at a constant rate. How many jumping jacks will Cristina do per minute.

46

736

3.06

92

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jaden bought a set of 20 Halloween sticker sheets for $6. How much was each sticker sheet?

3.33

.30

1.20

.14

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?