Ratios and Proportions Part 1

Ratios and Proportions Part 1

6th - 7th Grade

23 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate and Unit Price

Unit Rate and Unit Price

6th Grade

20 Qs

Using Rates and Distance, Rate, Time

Using Rates and Distance, Rate, Time

6th Grade

18 Qs

7th Unit rates,proportional,complex fractions

7th Unit rates,proportional,complex fractions

7th Grade

20 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

RP Test Review

RP Test Review

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates 6th Summer

Ratios and Unit Rates 6th Summer

6th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions Part 1

Ratios and Proportions Part 1

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

Chris Poulos

Used 110+ times

FREE Resource

23 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Check all complex fractions that have a quotient greater than 1.

413\frac{4}{\frac{1}{3}}

2315\frac{\frac{2}{3}}{\frac{1}{5}}

3514\frac{\frac{3}{5}}{\frac{1}{4}}

1712\frac{\frac{1}{7}}{\frac{1}{2}}

1278\frac{\frac{1}{2}}{\frac{7}{8}}

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Two people are walking along a trail. Person A travels 2/3 of a mile in 1/4 hour. Person B travels 3/4 of a mile in 2/5 hour. Which person is traveling at a faster rate and what is their rate of speed?

Person A is traveling faster and is traveling at 3/8 miles per hour.

Person A is traveling faster and is traveling at 2 2/3 miles per hour.

Person B is traveling faster and is traveling at 8/15 miles per hour.

Person B is traveling faster and is traveling at 1 7/8 miles per hour.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A sewing machine can sew 3/4 of a shirt in 1/9 of an hour. How many shirts can the machine sew per hour?

1/12 shirts per hour

6 3/4 shirts per hour

12 shirts per hour

4/27 shirts per hour

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Select all proportions that have a solution of 4.

 45=x20\frac{4}{5}=\frac{x}{20}  

 23=4x\frac{2}{3}=\frac{4}{x}  

 13=x12\frac{1}{3}=\frac{x}{12}  

 34=5x\frac{3}{4}=\frac{5}{x}  

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Marissa ran 11 miles in 2 hours. At this rate, how far can she run in 5 hours?

27 1/2 miles

10/11 miles

4 2/5 miles

22 miles

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At the grocery store, Brand A of dog food costs $9 for 2 1/2 pounds and Brand B costs $13 for 3 pounds. Which brand is the better buy?

Brand A

Brand B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?