Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 3.OA.A.3, 6.RP.A.3B

+4

Standards-aligned

Created by

Angela Fennewald

Used 132+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
$96
$12
$768
$8

Tags

CCSS.3.OA.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas?
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
A car travels 160 miles in 4 hours.  At this rate, how far will the car travel in 7 hours?
280 miles
40 miles
280 miles per hour
240 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. At this rate, how many boxes can they pack in 8 minutes.
35 boxes
14 boxes
112 boxes
560 boxes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

To make a certain color, every 2 drops of red are mixed with 3 drops of yellow? How many drops of red would be used if 36 drops of yellow were used?

53 drops

24 drops

48 drops

12 drops

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which is the "better buy"? A 12-ounce can of corn for $1.92 or a 20-ounce can of corn for $3.00?

They are the same

The 20-ounce can

The 12-ounce can

Neither, who likes corn anyhow?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
475 cars per day
19 cars per day
.05 cars per day
15 cars per day

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.5.NBT.B.6

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?