Rates and Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+4
Standards-aligned
Angela Fennewald
Used 175+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
Tags
CCSS.3.OA.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A car travels 160 miles in 4 hours. At this rate, how far will the car travel in 7 hours?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. At this rate, how many boxes can they pack in 8 minutes.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
To make a certain color, every 2 drops of red are mixed with 3 drops of yellow? How many drops of red would be used if 36 drops of yellow were used?
53 drops
24 drops
48 drops
12 drops
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which is the "better buy"? A 12-ounce can of corn for $1.92 or a 20-ounce can of corn for $3.00?
They are the same
The 20-ounce can
The 12-ounce can
Neither, who likes corn anyhow?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
