Class Practice - Unit Rates - Home Improvement Cost Calculations
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
JC Vazquez Bou
Used 3+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You need to buy paint for the entire two-story house. The total cost for 5 gallons of paint is $120. What is the cost per gallon of paint?
$20 per gallon
$24 per gallon
$25 per gallon
$30 per gallon
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
To landscape the yard, you need to buy 300 square feet of sod for $450. What is the cost per square foot of sod?
$1.25 per square foot
$1.50 per square foot
$1.75 per square foot
$2.00 per square foot
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The pool installation takes 15 hours to complete and costs $3000. What is the cost per hour of installation?
$150 per hour
$175 per hour
$200 per hour
$250 per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The garage door installation costs $750 for 5 hours of work. What is the cost per hour of labor?
$100 per hour
$125 per hour
$150 per hour
$175 per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
To tile the floors, you need 400 square feet of tiles costing $800. What is the cost per square foot of tiles?
$1.50 per square foot
$1.75 per square foot
$2.00 per square foot
$2.25 per square foot
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Building a fence around the yard costs $900 for 150 feet of fencing. What is the cost per foot of fencing?
$5 per foot
$6 per foot
$7 per foot
$8 per foot
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You need to buy bricks for the house facade. 800 bricks cost $1600. What is the cost per brick?
$1.75 per brick
$2.00 per brick
$2.25 per brick
$2.50 per brick
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
13 questions
Big Ideas Chapter 5 Test Review
Quiz
•
6th Grade
15 questions
s-componiamo!
Quiz
•
6th Grade
14 questions
Area & Perimeter of Rectangles
Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Multiples; Prime Factorisation; Squares & Roots (DCoT)
Quiz
•
6th Grade
10 questions
JOSE RIZAL REVIEW
Quiz
•
6th Grade
15 questions
INTRA CLASS QUIZ
Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Formules met haakjes, kwadraten en wortels 2kgt2
Quiz
•
1st - 10th Grade
10 questions
Independent and Dependent relationships
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
