You need to buy paint for the entire two-story house. The total cost for 5 gallons of paint is $120. What is the cost per gallon of paint?
Class Practice - Unit Rates - Home Improvement Cost Calculations

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard

JC Vazquez Bou
Used 3+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$20 per gallon
$24 per gallon
$25 per gallon
$30 per gallon
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
To landscape the yard, you need to buy 300 square feet of sod for $450. What is the cost per square foot of sod?
$1.25 per square foot
$1.50 per square foot
$1.75 per square foot
$2.00 per square foot
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The pool installation takes 15 hours to complete and costs $3000. What is the cost per hour of installation?
$150 per hour
$175 per hour
$200 per hour
$250 per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The garage door installation costs $750 for 5 hours of work. What is the cost per hour of labor?
$100 per hour
$125 per hour
$150 per hour
$175 per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
To tile the floors, you need 400 square feet of tiles costing $800. What is the cost per square foot of tiles?
$1.50 per square foot
$1.75 per square foot
$2.00 per square foot
$2.25 per square foot
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Building a fence around the yard costs $900 for 150 feet of fencing. What is the cost per foot of fencing?
$5 per foot
$6 per foot
$7 per foot
$8 per foot
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You need to buy bricks for the house facade. 800 bricks cost $1600. What is the cost per brick?
$1.75 per brick
$2.00 per brick
$2.25 per brick
$2.50 per brick
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates in Tables

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Perimeter and Area of Composite Figures

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Multiplying and Dividing Mixed Numbers and Decimal Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Measuring Area and Perimeter: Fun Challenges for 5th Graders

Quiz
•
5th Grade - University
14 questions
CBA #1 Review - All

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Using Unit Prices

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates Quiz

Quiz
•
5th - 6th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade