Proportional Relationships Quiz

Proportional Relationships Quiz

7th - 8th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Graphs

Proportional Graphs

8th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Proportionality

Proportionality

7th Grade

20 Qs

7.RP.2 Constant of Proportionality

7.RP.2 Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Ratio and Proportion Review

Ratio and Proportion Review

7th Grade

18 Qs

Ratios Review

Ratios Review

6th - 7th Grade

20 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

7th - 8th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality - Graphs & Tables (no equations)

Constant of Proportionality - Graphs & Tables (no equations)

7th Grade

21 Qs

Proportional Relationships Quiz

Proportional Relationships Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.EE.C.9, 6.RP.A.2

+5

Standards-aligned

Created by

Travis Nicol

Used 20+ times

FREE Resource

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Which statement best describes the relationship between x and y in the table?
Proportional
Not Proportional

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
What is the constant of proportionality (in miles per hour) based on the table?
45
90
135
2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Does the table represent a proportional relationship?
Yes.
No.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The constant of proportionality can be written as an equation in the form

____ = _____ _____

k = y/x

y = k-x

k = y+x

What's k again?

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Shelby earned 13 dollars after doing 4 chores. How many dollars would she earn after doing 9 chores?

$28.75

29.75

28.25

29.25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Is This a Proportional Relationship?

Yes. The graph has a straight line and goes through the origin.

No. The Graph has a straight line and goes through the origin.

Yes. The graph has a straight line but doesn't go through the origin.

No. The graph has a straight line but doesn't go through the origin.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?