Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade

10 Qs

9s: Unit rate problems

9s: Unit rate problems

6th - 9th Grade

15 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

12 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

Using Unit Prices

Using Unit Prices

6th Grade

15 Qs

Module 1 Topic C Review

Module 1 Topic C Review

6th Grade

15 Qs

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

6th Grade

10 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 5.NBT.B.6

+3

Standards-aligned

Created by

Kristie Brown

Used 68+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A rate is a ratio that compares

A part to a part

A part to a whole

Quantities with different units

Quantities with the same units

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is unit rate?

A comparison of 2 values.

A rate with a denominator as 1.

A rate with a denominator as 10.

A rate that shows you how much you pay per dollar.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?

75 miles per hour

0.013 miles per hour

750 miles per hour

13 miles per hour

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NF.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

125 students are riding in 5 buses, how many students are on one bus?
5
20
25
100

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?

$14 for 8 pounds

$1.75 per pound

$0.57 per pound

$1.70 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

There is a special at Target selling 6 apples for $8.22. What is the price for one apple?

$2.22

$1.37

$49.32

$14.22

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A grocery store is selling a bag of holiday candy. They sell 22 ounce bags for $2.64 and 40 ounce bags for $5.60. Which bag of candy is the better buy?

22 ounce bag

40 ounce bag

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?