Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

RATES

RATES

6th Grade

12 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

5th - 6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Proportions

Proportions

6th - 7th Grade

10 Qs

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.6, 5.NF.B.3, 6.RP.A.1

+3

Standards-aligned

Created by

Kristie Brown

Used 68+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A rate is a ratio that compares

A part to a part

A part to a whole

Quantities with different units

Quantities with the same units

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is unit rate?

A comparison of 2 values.

A rate with a denominator as 1.

A rate with a denominator as 10.

A rate that shows you how much you pay per dollar.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?

75 miles per hour

0.013 miles per hour

750 miles per hour

13 miles per hour

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NF.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

125 students are riding in 5 buses, how many students are on one bus?
5
20
25
100

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?

$14 for 8 pounds

$1.75 per pound

$0.57 per pound

$1.70 per pound

Tags

CCSS.5.NBT.A.3

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

There is a special at Target selling 6 apples for $8.22. What is the price for one apple?

$2.22

$1.37

$49.32

$14.22

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A grocery store is selling a bag of holiday candy. They sell 22 ounce bags for $2.64 and 40 ounce bags for $5.60. Which bag of candy is the better buy?

22 ounce bag

40 ounce bag

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?