Math 8 Unit 3: Comparison Shopping

Math 8 Unit 3: Comparison Shopping

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportion and Relation

Proportion and Relation

8th Grade - University

20 Qs

Best Buys

Best Buys

8th Grade

14 Qs

Division Unit Price

Division Unit Price

7th - 12th Grade

20 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade - University

16 Qs

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Review Ratios and Proportions

Review Ratios and Proportions

7th Grade - University

20 Qs

Discount, Markup, Selling Price

Discount, Markup, Selling Price

7th - 8th Grade

15 Qs

Math 8 Unit 3: Comparison Shopping

Math 8 Unit 3: Comparison Shopping

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.3, 7.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+6

Standards-aligned

Created by

Jennifer Ardrey

Used 27+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The formula to find the unit price of an item is?
Cost divided by the number of units
Cost multiplied by the number of units.
The number of units divided by the number of ounces in the item. 
The number of units multiplied by the number of ounces in the item.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Unit pricing is one of the best tools a consumer can use for comparison shopping?
True 
False

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Evaluating similar items to check quality and price is ....
comparison shopping
impulse buying
consumerism
stinginess

Tags

CCSS.7.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If you know the unit price of an item, you are better able to:
compare prices of two brands
estimate how much you will need
determine the total cost of the purchase
figure out the discount during a sale

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What's the Better Buy - $1.32 for 12 oz OR $1.49 for 16 oz?
$1.32
$1.49
They are equal 

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What's the Better Buy - $2.99 for 32 oz OR $0.85 for 6 oz?

$2.99

$0.85

They are equal.

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What's the better buy - $1.20 for 12 oz OR $1.50 for 16 oz?

$1.20

$1.50

They are equal

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?