Math 8 Unit 3: Comparison Shopping

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Jennifer Ardrey
Used 27+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What's the Better Buy - $2.99 for 32 oz OR $0.85 for 6 oz?
$2.99
$0.85
They are equal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What's the better buy - $1.20 for 12 oz OR $1.50 for 16 oz?
$1.20
$1.50
They are equal
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
11 questions
Solving Ratio and Rate Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Introduction to Ratios and Rates

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Comparing Rates Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Review Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Ratios and Unit Price Review

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Best Buys

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Rates, unit rates and better buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade