Financial Literacy - Grade 5

Financial Literacy - Grade 5

5th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

volume of a cone

volume of a cone

5th - 6th Grade

14 Qs

Grade 5F Mathematics Quiz

Grade 5F Mathematics Quiz

5th Grade

15 Qs

Let's go!

Let's go!

4th - 6th Grade

13 Qs

FRACTIONS- OPERATIONS

FRACTIONS- OPERATIONS

5th Grade

12 Qs

5555

5555

5th Grade

20 Qs

SD kelas 5 semester 1

SD kelas 5 semester 1

5th Grade

15 Qs

BASIC GEOMETRICAL IDEAS

BASIC GEOMETRICAL IDEAS

5th Grade

20 Qs

2D shapes

2D shapes

3rd - 5th Grade

15 Qs

Financial Literacy - Grade 5

Financial Literacy - Grade 5

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, RI.4.7

+5

Standards-aligned

Created by

M Ivezic

Used 80+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Which of the following is NOT one of the 3 main types of taxes in Canada?

Sales

Income

School

Property

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Calculate the unit rate for: 18 donuts per 3 boxes

6 donuts per box

9 donuts per box

36 donuts per box

None of the above

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Taxes help pay for:

Public libraries

Parks and playgrounds

National Defense

All of the above

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Which of the following is least likely to be considered a need?

school supplies

groceries

clothes

video games

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Calculate the unit rate for: 24 candies in 6 bags

12 candies per bag

4 candies per bag

8 candies per bag

6 candies per bag

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

HST is _____ %

8

13

5

30

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

If one box of cereal costs $4, what is the cost for 4 boxes?

$12

$8

$16

$20

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?