Rates and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+9
Standards-aligned
Randy Krueger
Used 645+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
quantity
mass
unit rate
equivalent ratio
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?
$0.40
$0.50
$0.60
$0.80
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
This is an example of :
unit
quantity
equivalent ratio
mass
Tags
CCSS.4.NF.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Another name for equivalent ratios could be:
unit
rate
quantity
equivalent fractions
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maria types 300 words in 6 minutes. Her typing speed is:
50 words per minute
60 words per minute
75 words per minute
100 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.3.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Topic 5: Ratios, Rates & Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Ratios and rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade