Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Semester Exam Review 7 Math - Day 2 of 2

Semester Exam Review 7 Math - Day 2 of 2

KG - University

10 Qs

Unit 2 Practice Test - Introduction to Ratios

Unit 2 Practice Test - Introduction to Ratios

6th Grade

10 Qs

29TH JAN MENTAL MATH

29TH JAN MENTAL MATH

6th Grade

15 Qs

RATIO AND PROPORTION 3

RATIO AND PROPORTION 3

6th Grade

20 Qs

Unitary Method

Unitary Method

5th Grade - Professional Development

11 Qs

Finding slope/y-intercept and creating equations of a line

Finding slope/y-intercept and creating equations of a line

6th - 8th Grade

20 Qs

 Tapp Unit 2 Review

Tapp Unit 2 Review

6th - 8th Grade

20 Qs

April 11th IP

April 11th IP

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 4.NF.A.2, 6.RP.A.3A

+9

Standards-aligned

Created by

Randy Krueger

Used 703+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________

quantity

mass

unit rate

equivalent ratio

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?

$0.40

$0.50

$0.60

$0.80

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

This is an example of :

unit

quantity

equivalent ratio

mass

Tags

CCSS.4.NF.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Another name for equivalent ratios could be:

unit

rate

quantity

equivalent fractions

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria types 300 words in 6 minutes. Her typing speed is:

50 words per minute

60 words per minute

75 words per minute

100 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

$96
$12
$768
$8

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Solve for x please

x  = 3
x = -9
x = 9
x = 1/3

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?