Which is the Better Buy (Comparing Unit Rates)

Which is the Better Buy (Comparing Unit Rates)

6th - 8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Best Buy: Unit Rates

Best Buy: Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

Better Buy

Better Buy

7th - 8th Grade

12 Qs

Better Buy

Better Buy

6th - 7th Grade

10 Qs

Rates, unit rates and better buy

Rates, unit rates and better buy

7th - 8th Grade

11 Qs

Unit Price

Unit Price

6th - 7th Grade

15 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

6th - 8th Grade

10 Qs

What's a better deal

What's a better deal

6th Grade

14 Qs

6th Grade Milestone - Better Buy

6th Grade Milestone - Better Buy

6th Grade

15 Qs

Which is the Better Buy (Comparing Unit Rates)

Which is the Better Buy (Comparing Unit Rates)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

Standards-aligned

Created by

Kayna Wilbur

Used 61+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better buy?

Energizer 4 pack for $2.97

Duracell 10 pack for $12.39

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better buy?

Heinz 13 ounces for $1.49

Frenches 30 ounces for $2.99

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better buy?

Campbells Chicken Noodle Soup 10 oz can for $1.27

Progresso Chicken Noodle Soup 16 oz can for $2.59

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better buy?

Tropicana 96 oz for $3.29

Minute Maid 64 oz for $2.99

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better buy?

1 box for $0.92

3 boxes for $2.69

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which is the better buy?

Dawn 75 oz for $7.79

Ajax 14 oz for 0.99

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better buy?

Clorox 64 oz for $1.59

Lysol 121 oz for $3.98

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?