Which is the Better Buy (Comparing Unit Rates)

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned

Kayna Wilbur
Used 61+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy?
Energizer 4 pack for $2.97
Duracell 10 pack for $12.39
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy?
Heinz 13 ounces for $1.49
Frenches 30 ounces for $2.99
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy?
Campbells Chicken Noodle Soup 10 oz can for $1.27
Progresso Chicken Noodle Soup 16 oz can for $2.59
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy?
Tropicana 96 oz for $3.29
Minute Maid 64 oz for $2.99
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy?
1 box for $0.92
3 boxes for $2.69
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better buy?
Dawn 75 oz for $7.79
Ajax 14 oz for 0.99
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy?
Clorox 64 oz for $1.59
Lysol 121 oz for $3.98
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Using Unit Prices

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
7th 3-2 Connect Percent and Proportion

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates & Unit Price

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates and Ratio Practice

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Better Buy/Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
RATIO REVIEW

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade