Module 2 QUIZ Redo: Choosing Appropriate Units
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 9th Grade
•
Hard
+9
Standards-aligned
Kimberly Knight
Used 11+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Two objects that are the same shape but not the same size are _______.
Tags
CCSS.8.G.A.2
CCSS.HSG.CO.B.6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Are the following similar? Why or why not?
Tags
CCSS.HSG.SRT.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Solve for X.
Tags
CCSS.HSG.SRT.B.5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The pair of figures is similar. Find the missing side.
Tags
CCSS.HSG.SRT.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Click to see image.
Tags
CCSS.7.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 to 3. There are 25 dogs. Write and solve a proportion to find the number c of cats.
c=15
c=18
c=21
c=16
Tags
CCSS.7.EE.B.4
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
POTENCIACIÓN DE NÚMEROS ENTEROS
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Math 10C Labelling Right Triangles
Quiz
•
8th - 11th Grade
12 questions
Winning Wednesday Quiz 5 - Year 6
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Supplementary angles
Quiz
•
7th - 11th Grade
12 questions
Math Riddles (Panitia Matematik)
Quiz
•
9th - 11th Grade
11 questions
CLASS SIXTH
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Plano Cartesiano 1
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Solving systems of equations by substitution_1
Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
Pythagorean Theorem and Their Converse
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Is it a Function?
Quiz
•
8th - 9th Grade
