Lesson 15 Study Guide

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
HALEY GENTRY
Used 98+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A package of 6 rolls of paper towels cost $12. What is the cost per roll.
$0.50
$2
$3
$4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How much does Jenna pay per ride with the pink wristband?
$4
$5
$15
$16
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How much does Karmen pay per ride with the green wristband?
$4
$12
$3
$24
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Who pays MORE per ride?
Jenna
Karmen
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 8 oz of soup per can.
True or False?
True
False
Tags
CCSS.3.MD.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In 8 cans, there are 21 oz of soup.
True or False?
True
False
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 2 oz of soup in 16 cans.
True or False?
True
False
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratio, Rates, and converting measures

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Relating Ratios to Graphs and Tables

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
1.4 Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
10 questions
RATIO REVIEW

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Percent of Numbers

Quiz
•
6th Grade - University
11 questions
Ratio, Rates, and Percent Proportions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade