Lesson 15 Study Guide

Lesson 15 Study Guide

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio, Rates, and Percent Proportions

Ratio, Rates, and Percent Proportions

6th Grade

11 Qs

Unit 2

Unit 2

6th Grade

17 Qs

Lesson 14 Study Guide

Lesson 14 Study Guide

6th Grade

10 Qs

Ratio Tables and Equations

Ratio Tables and Equations

6th Grade - University

14 Qs

Unit 2 Review Ratios Rates

Unit 2 Review Ratios Rates

6th Grade

14 Qs

Ratio Tables And

Ratio Tables And

6th Grade - University

15 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

12 Qs

Ratio Tables - 6th Grade

Ratio Tables - 6th Grade

6th Grade

12 Qs

Lesson 15 Study Guide

Lesson 15 Study Guide

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

HALEY GENTRY

Used 98+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A package of 6 rolls of paper towels cost $12. What is the cost per roll.

$0.50

$2

$3

$4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How much does Jenna pay per ride with the pink wristband?

$4

$5

$15

$16

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How much does Karmen pay per ride with the green wristband?

$4

$12

$3

$24

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Who pays MORE per ride?

Jenna

Karmen

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

There are 8 oz of soup per can.

True or False?

True

False

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

In 8 cans, there are 21 oz of soup.

True or False?

True

False

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

There are 2 oz of soup in 16 cans.

True or False?

True

False

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?