2.10 APPLICATION PRACTICE

2.10 APPLICATION PRACTICE

9th - 12th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

L14: FPC

L14: FPC

9th - 10th Grade

20 Qs

Arithmetic and Geometric Sequence Practice

Arithmetic and Geometric Sequence Practice

8th - 9th Grade

20 Qs

Quiz: Secants, Tangents, and Sectors

Quiz: Secants, Tangents, and Sectors

9th - 10th Grade

10 Qs

All Transformations Review

All Transformations Review

10th Grade

17 Qs

Coordinate Geometry

Coordinate Geometry

10th Grade

10 Qs

Counting, Permutation and Combination

Counting, Permutation and Combination

9th - 10th Grade

20 Qs

Integration

Integration

11th - 12th Grade

15 Qs

Algebra 1 Final Exam

Algebra 1 Final Exam

9th Grade

11 Qs

2.10 APPLICATION PRACTICE

2.10 APPLICATION PRACTICE

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
8.EE.C.8C, HSA.CED.A.3

Standards-aligned

Created by

Allison Gilliard

Used 15+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

#7

The cost of 3 boxes of envelopes and 4 boxes of notebook paper is $13.25.

Two boxes of envelopes and 6 boxes of notebook paper cost $17.

Which equations would be used to solve if x is envelopes and y is paper.

SELECT ALL THAT APPLY.

3x+4y=13.25

3x+4y=17

2x+6y=13.25

2x+6y=17

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

#7

The cost of 3 boxes of envelopes and 4 boxes of notebook paper is $13.25. Two boxes of envelopes and 6 boxes of notebook paper cost $17.


How much do envelopes cost?

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

#7

The cost of 3 boxes of envelopes and 4 boxes of notebook paper is $13.25. Two boxes of envelopes and 6 boxes of notebook paper cost $17.


How much does paper cost?

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

#10

At a sale on winter clothing, Cody bought two pairs of gloves and four hats for $43.00. Tori bought two pairs of gloves and two hats for $30.00.


Which equations would be used to solve if x is gloves and y is hats.

SELECT ALL THAT APPLY.

2x+4y=30

2x+4y=43

2x+2y=30

2x+2y=43

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

#10

At a sale on winter clothing, Cody bought two pairs of gloves and four hats for $43.00. Tori bought two pairs of gloves and two hats for $30.00.


How much do gloves cost?

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

#10

At a sale on winter clothing, Cody bought two pairs of gloves and four hats for $43.00. Tori bought two pairs of gloves and two hats for $30.00.


How much do hats cost?

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

#12

The Town Recreation Department ordered a total of 100 baseballs and bats for the summer baseball camp. Baseballs cost $4.50 each and bats cost $20 each. The total purchase was $822.


Which equations would be used to solve this system if x is balls and y is bats?

SELECT ALL THAT APPLY.

x+y=100

4.5x+20y=100

x+y=822

4.5x+20y=822

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?