Break-even Y11

Break-even Y11

8th - 11th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Business revenue , costs and profit

Business revenue , costs and profit

10th Grade

14 Qs

Departmental Undertaking quiz

Departmental Undertaking quiz

11th Grade

10 Qs

9d - Assessment 1

9d - Assessment 1

9th Grade

17 Qs

Principles of Accounts

Principles of Accounts

8th Grade

14 Qs

L8 Year 9 project

L8 Year 9 project

9th - 10th Grade

11 Qs

Accounting Concepts

Accounting Concepts

11th Grade

9 Qs

International Business Quiz Ch3

International Business Quiz Ch3

4th Grade - University

10 Qs

10 Business Studies Finance Revision

10 Business Studies Finance Revision

10th Grade

10 Qs

Break-even Y11

Break-even Y11

Assessment

Quiz

Business

8th - 11th Grade

Practice Problem

Hard

Created by

Veronica Mrvcic

Used 51+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the formula for Revenue?

Price x Quantity sold

Fixed costs + Variable costs

Costs x Quantity

Income stream

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is an example of a fixed cost?

Salaries

Bills per product sold

Materials

Packaging

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the formula for Total Costs?

Variable costs - Fixed costs

Variable costs + Fixed costs

Selling price + Fixed costs

Variable costs X Fixed costs

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On a graph, the break even point is?

Where the fixed costs & variable costs lines cross

Where the sales revenue & total costs lines cross

Shown by the area of profit

The margin of safety

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

The break-even point is measured by

Revenue

Sales

Profit

Output

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

The break-even formula is

Fixed costs / (variable costs - total costs)

Fixed costs / (selling price - variable costs)

Contribution / by fixed costs

Fixed costs - revenue

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ellie is starting a new business making pies. She needs to work out how many pies she needs to sell to break even. Ellie plans the pies for £1.25 each. The ingredients and packaging costs 50p and her fixed costs are £1524 per month. How many units would Ellie need to sell to break even?

75 pies

2032 pies

£75

£2032

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?