Consumer/Money Management
Quiz
•
Life Skills
•
7th - 9th Grade
•
Easy
Paula Montgomery
Used 20+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
40 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The formula to find the unit price of an item is?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What's the Better Buy - $1.32 for 12 oz OR $1.49 for 16 oz?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What's the Better Buy - $2.99 for 32 oz OR $0.85 for 6 oz?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Evaluating similar items to check quality and price is ....
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit cost if 5 boxes of cookies cost $6.25?
$1.50 per box
$1.25 for every box
$0.75 for each box
$0.80 per box
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following is NOT a way to become an informed shopper?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A manufacturer's written promise to repair or replace a product if it doesn't work as claimed is a ....
signed promise
sealed bargain
replacement clause
warranty
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
37 questions
FCCLA Terms & Facts
Quiz
•
9th - 12th Grade
35 questions
Taxes Review
Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
Woodworking Safety Test
Quiz
•
9th - 12th Grade
39 questions
Cooking Terms and Techniques
Quiz
•
9th - 12th Grade
35 questions
Personal Finance - Final Exam Review
Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
Our Tax System (FL2)
Quiz
•
9th - 12th Grade
38 questions
Pro Com Unit 3 Vocabulary
Quiz
•
8th Grade
39 questions
Study for ESB Domain 3
Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Life Skills
20 questions
Investing
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Career
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Paying for College
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Budgeting
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Employability Skills
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Insurance
Quiz
•
9th - 12th Grade
3 questions
Grade 8: Social Engineering & Online Deception
Lesson
•
8th Grade
