Consumer/Money Management

Consumer/Money Management

7th - 9th Grade

40 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Reproduction- Ag I

Reproduction- Ag I

9th - 12th Grade

36 Qs

F2 - SAFETY AND SANITATION TEST REVIEW

F2 - SAFETY AND SANITATION TEST REVIEW

9th - 12th Grade

40 Qs

2.03-2.06 MCMC

2.03-2.06 MCMC

9th - 12th Grade

39 Qs

Med Term Chapter 3 - Vocab Knowledge Check

Med Term Chapter 3 - Vocab Knowledge Check

9th - 12th Grade

40 Qs

Budgets 101

Budgets 101

8th Grade

35 Qs

Food & Fitness Exam Review Jan 2025

Food & Fitness Exam Review Jan 2025

9th - 12th Grade

39 Qs

Welding Safety Test

Welding Safety Test

9th - 12th Grade

40 Qs

Responsibility

Responsibility

6th - 8th Grade

40 Qs

Consumer/Money Management

Consumer/Money Management

Assessment

Quiz

Life Skills

7th - 9th Grade

Easy

Created by

Paula Montgomery

Used 20+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

40 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The formula to find the unit price of an item is?

Cost divided by the number of units
Cost multiplied by the number of units.
The number of units divided by the number of ounces in the item. 
The number of units multiplied by the number of ounces in the item.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What's the Better Buy - $1.32 for 12 oz OR $1.49 for 16 oz?

$1.32
$1.49
They are equal 

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What's the Better Buy - $2.99 for 32 oz OR $0.85 for 6 oz?

$2.99
$0.85

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Evaluating similar items to check quality and price is ....

comparison shopping
impulse buying
consumerism
stinginess

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit cost if 5 boxes of cookies cost $6.25?

$1.50 per box

$1.25 for every box

$0.75 for each box

$0.80 per box

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following is NOT a way to become an informed shopper?

read labels
inspect quality of items
look for warranties
find the cheapest brand

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A manufacturer's written promise to repair or replace a product if it doesn't work as claimed is a ....

signed promise

sealed bargain

replacement clause

warranty

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?