
Unit 4 Review Practice
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Used 4+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
40 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
To multiply two fractions
Strictly a fraction
Two decimals that can be multiplied
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If there are 5 boys and 7 girls, write the ratio of girls to boys.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
There are 13 boys and 10 girls in the classroom. What is the ratio of boys to girls?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tell if the ratio is part-to-part or part-to-whole.
4 apples to 3 oranges
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
45 questions
Class 6 Exercise 4A Introduction RS Aggarwal_2
Quiz
•
6th Grade
35 questions
Math 6 PAT Review
Quiz
•
6th Grade
35 questions
Q4 - Mixed Math Review
Quiz
•
6th Grade
43 questions
SOL REVIEW
Quiz
•
6th Grade - University
39 questions
1º ESO UNIDAD 7: FRACTIONS
Quiz
•
6th - 8th Grade
45 questions
ERB Test Practice!
Quiz
•
6th - 8th Grade
35 questions
Prime factors, LCM, HCF
Quiz
•
4th - 10th Grade
35 questions
LATIHAN SAT PELUANG
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
