
Rates and Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Holly Heath
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If the cost for 5 ounces of yogurt if $2.50, what is the cost of 1 ounce of ice cream?
$0.50
$1.50
$2.00
$2.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?
$0.40
$0.50
$0.60
$0.80
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Sam buys 5 pounds of meat for $5.50. How much did he pay for each pound?
$ 0.50 per pound
$ 0.55 per pound
$ 1.00 per pound
$1.10 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jen rides her bike 15 miles in two hours. Her speed in miles per hour would be:
5 miles per hour
7.5 miles per hour
10 miles per hour
15 miles per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Maria types 300 words in 6 minutes. Her typing speed is:
50 words per minute
60 words per minute
75 words per minute
100 words per minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Proportional Relationships- LIPSCOMB
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Measurements Inches, Feet, Yards, Miles
Quiz
•
4th Grade - University
13 questions
Word Problems Quiz
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Tax, discount, markup, tips, commission, interest
Quiz
•
5th - 6th Grade
14 questions
Unit 4
Quiz
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Proportions Assessment Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Scaling Up and Scaling Down Maps, Figures
Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Q3 Proxy Benchmark 6th
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
