Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and unit rate

Rates and unit rate

6th Grade

20 Qs

Unit 4

Unit 4

6th Grade

14 Qs

Ratios and Proportions Assessment Review

Ratios and Proportions Assessment Review

6th - 8th Grade

14 Qs

Scaling Up and Scaling Down Maps, Figures

Scaling Up and Scaling Down Maps, Figures

6th - 8th Grade

15 Qs

Word Problems: Surface Area and Volume

Word Problems: Surface Area and Volume

6th - 9th Grade

13 Qs

Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

5th - 6th Grade

15 Qs

Division (mid unit)

Division (mid unit)

4th - 6th Grade

17 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Holly Heath

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If the cost for 5 ounces of yogurt if $2.50, what is the cost of 1 ounce of ice cream?

$0.50

$1.50

$2.00

$2.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?

$0.40

$0.50

$0.60

$0.80

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Sam buys 5 pounds of meat for $5.50. How much did he pay for each pound?

$ 0.50 per pound

$ 0.55 per pound

$ 1.00 per pound

$1.10 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jen rides her bike 15 miles in two hours. Her speed in miles per hour would be:

5 miles per hour

7.5 miles per hour

10 miles per hour

15 miles per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Maria types 300 words in 6 minutes. Her typing speed is:

50 words per minute

60 words per minute

75 words per minute

100 words per minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

$96
$12
$768
$8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas?

$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?