Proficiency Review

Proficiency Review

6th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 2 Test

Chapter 2 Test

6th - 8th Grade

17 Qs

Topic 2 Review - Analyze and Use Proportional Relationships

Topic 2 Review - Analyze and Use Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Final Math Review

Final Math Review

6th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

7th Grade

16 Qs

6th 4-10 Relate Tables Graphs and Equations

6th 4-10 Relate Tables Graphs and Equations

6th Grade

15 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Proportional Tables and Graphs

Proportional Tables and Graphs

7th Grade

20 Qs

Significant Digits

Significant Digits

8th - 10th Grade

15 Qs

Proficiency Review

Proficiency Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

CCSS
7.NS.A.1C, 7.RP.A.2D, 6.EE.A.3

+11

Standards-aligned

Created by

JENNIFER COOK

Used 13+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mr. Kelsey just opened a T-shirt shop and is determining what to charge for bundles of shirts. Which table of prices represents a proportional relationship?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

2. A bakery sells 6 rolls for $2.00. If this relationship is graphed with the number of rolls on the x-axis and the cost on the y-axis, what is the unit rate of the graph in dollars per roll?

$4.00

$0.50

$0.40

$0.33

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The table shows the number of flowers used to create bouquets. Find the rate of change in the table.

6

8

9

12

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.IF.B.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

4. The graph represents the number of calories burned for every hour of walking. Which of the following statements describes the graph shown below?

At 0 hours, 240 calories are burned.

To burn 180 calories, an individual must walk 3 hours.

To burn 480 calories, an individual must walk for 4 hours.

An individual that walks for 6 hours burns less than 400 calories.

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

5. Missy and Andrew want to figure out which restaurant has the best deal on french fries. They record the cost of an order of french fries and the number of fries in the order from four different restaurants. Which restaurant charges the greatest amount of money per fry?

Restaurant 1

Restaurant 2

Restaurant 3

Restaurant 4

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which of the following situations could be represented by the expression -15 + 6?

Matt owes $15 to his mom and his friend owes his $6.

Melissa made 15 dollars at her job and spent $6.

Ralph scored 15 points on Tuesday and 6 points on Wednesday.

Katrina drove 15 miles to town and drove 6 miles to her friend's house.

Tags

CCSS.6.NS.C.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Select the expression that is equal to -20(-2x+5).

-40x + 100

40x + 100

-40x - 100

40x - 100

Tags

CCSS.6.EE.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?