Luis writes a 3 page report with 250 words per page. How many words are in the report?
Unit Rates and Proportional Relationships Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Yanira Bayardo
Used 42+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
500 words
750 words
83.33 words
700 words
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Miranda works for 8 hours at $7.50 per hour. How much does she earn?
$.93
$56.50
$7.50
$60
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Mike read of the newspaper in of an hour. How long would it take him to read the whole paper?
2 hours
1.33 hours
,75 hours
1 hour
Answer explanation
You have to divide
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
BET - A recipe takes 2/3 cup of sugar for 1/2 batch of cookies. How many cups of sugar is needed for 1 batch of cookies?
cups of sugar
1 cup of sugar
cups of sugar
cup of sugar
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the better deal?
A 12.5 oz bag of Doritos for $3.75 or a 5.5 oz bag of Cheetos for $1.54?
Cheetos for .30 per ounce
Cheetos for .28 per ounce
Doritos for .30 per ounce
Doritos for .20 per ounce
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the better deal, a 48 oz Slurpee for $1.44 or a 32 oz Coke for $0.96?
Slurpee for $.04 per ounce
Coke for $.05 per ounce
Coke for $.03 per ounce
They are both the same unit price.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jesus bought 3 pairs of jeans for $71.40. How much would he need to pay for 8 pairs of jeans?
$23.80
$190.40
$200
$214.20
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Proportional Relationships in tables, graphs, equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
7th Grade Unit Rate/Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratio and Proportions Review Quiz

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Topic 2 Review - Analyze and Use Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Grade Unit 3(Ratios, Rates, Constant of Proportionality

Quiz
•
6th - 7th Grade
17 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7R Unit 5 Test Review

Quiz
•
7th Grade
19 questions
proportional relationship study guide

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade