Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th Grade

8 Qs

Ratios, Rates & Unit Rates Review

Ratios, Rates & Unit Rates Review

5th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Rates

Rates

5th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

13 Qs

Proportions

Proportions

6th Grade

10 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th - 8th Grade

14 Qs

Unit Rates & Ratios: Fun Word Problems for Grade 6

Unit Rates & Ratios: Fun Word Problems for Grade 6

6th Grade - University

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.2, 6.RP.A.1

Standards-aligned

Created by

Ashley Jones-Sadon

Used 18+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A box of dried fruit has 75 calories in 5 servings. How many calories per serving?

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A migrating bird flies 168 miles in 6 hours. How far does the bird fly in 4 hours?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A vehicle uses 9 gallons to travel 207 miles. How miles per gallon can the vehicle travel?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If 5 model cars cost $45. What is the cost per model car?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If 7 pencils cost $4.20. What is the cost per pencil?

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The price of a 5 minute phone call is $1.50. What is the price of an 11-minute phone call?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A printer prints 65 pages in 5 minutes. At the same rate, how many pages does the printer print in 7 minutes?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

8.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The theater club spends $350 for 25 student tickets. What is the cost for 10 students tickets

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

9.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Water flows from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds. At this rate, how many gallons will flow from the faucet in 45 seconds?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B