Rates and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Ashley Jones-Sadon
Used 18+ times
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A box of dried fruit has 75 calories in 5 servings. How many calories per serving?
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A migrating bird flies 168 miles in 6 hours. How far does the bird fly in 4 hours?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A vehicle uses 9 gallons to travel 207 miles. How miles per gallon can the vehicle travel?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
If 5 model cars cost $45. What is the cost per model car?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
If 7 pencils cost $4.20. What is the cost per pencil?
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The price of a 5 minute phone call is $1.50. What is the price of an 11-minute phone call?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A printer prints 65 pages in 5 minutes. At the same rate, how many pages does the printer print in 7 minutes?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
8.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The theater club spends $350 for 25 student tickets. What is the cost for 10 students tickets
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
9.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Similar Resources on Quizizz
8 questions
Unit Rates and Better Buy

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates/Percents

Quiz
•
6th Grade
11 questions
rates conversions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Rates and Ratios

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
31 questions
6th Grade Math EOG Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
47 questions
NC 6th Grade EOG Math Review - Released Test 2015

Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
Mean, Median, Mode, and Range

Quiz
•
6th Grade