Classifying, recording, and appropriate allocation of expenditure.
Perform Estimation and Basic Calculation/Spoilage and Reject

Quiz
•
Life Skills
•
7th Grade
•
Hard
Maria Repolito
Used 12+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Costing
Mark-up
Selling Price
Equivalent amount
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The process in which food or other substances stop being good enough to eat or use, or the waste produced in this process.
Costing
Spoilage
Selling Price
Equivalent amount
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is step 1 of basic estimation and calculation?
Determine the prices of each ingredient.
Sum up the overall cost of the ingredients to identify the recipe cost.
List all the ingredients and quantities needed
Divide the total cost of ingredients by the total yield.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is step 2 of basic estimation and calculation?
Determine the prices of each ingredient.
Sum up the overall cost of the ingredients to identify the recipe cost.
List all the ingredients and quantities needed
Divide the total cost of ingredients by the total yield.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is step 3 of basic estimation and calculation?
Determine the prices of each ingredient.
Sum up the overall cost of the ingredients to identify the recipe cost.
List all the ingredients and quantities needed
Divide the total cost of ingredients by the total yield.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is step 4 of basic estimation and calculation?
Determine the prices of each ingredient.
Sum up the overall cost of the ingredients to identify the recipe cost.
List all the ingredients and quantities needed
Divide the total cost of ingredients by the total yield.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is step 5 of basic estimation and calculation?
Determine the prices of each ingredient.
Sum up the overall cost of the ingredients to identify the recipe cost.
Determine the mark-up percentage to get the selling price.
Divide the total cost of ingredients by the total yield.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Nutrition Study Guide

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Understanding Recipe

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Abbreviations, Equivalents, and Conversion

Quiz
•
1st - 10th Grade
10 questions
TLE-7 | Bread and Pastry Production (Week 1)

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Defining and Matching COOKING VOCAB

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
8B Home Economics Exit Ticket

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Personal Finance - Credit and Debt

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Understanding Mise-en-Place

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Life Skills
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
43 questions
LinkIt Test - 24-25_BM4_7th

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Juneteenth: History and Significance

Interactive video
•
7th - 12th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
26 questions
June 19th

Quiz
•
4th - 9th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Informational Text Vocabulary

Quiz
•
7th - 8th Grade