Proportions - Word Problems

Proportions - Word Problems

6th - 7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real-Life Inequalities: Translate and Solve for Grade 7

Real-Life Inequalities: Translate and Solve for Grade 7

7th Grade - University

10 Qs

Real Life Equations

Real Life Equations

7th Grade

10 Qs

Compare Rates Word Problems

Compare Rates Word Problems

6th Grade - University

15 Qs

Real-Life Inequalities: Budgeting and Requirements Quiz

Real-Life Inequalities: Budgeting and Requirements Quiz

7th Grade - University

10 Qs

Solving Real-Life Inequalities: Word Problems for 7th Grade

Solving Real-Life Inequalities: Word Problems for 7th Grade

7th Grade - University

10 Qs

Average - MISQB

Average - MISQB

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportions Word Problems and Problems

Proportions Word Problems and Problems

7th Grade - University

15 Qs

Intro to proportions

Intro to proportions

6th Grade

15 Qs

Proportions - Word Problems

Proportions - Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
3.OA.A.2, 7.RP.A.2, 3.OA.A.3

+8

Standards-aligned

Created by

Rebecca Gonzalez

Used 36+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If you can buy one can of pineapple chunks for $2, then how many can you buy with $10?

20

5

-5

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.A.4

CCSS.3.OA.C.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The money used in Jorden is called the Dinar. The exchange rate is $3 to 2 Dinars. Find how many dollars you would receive if you exchanged 22 Dinars.

11

10

20

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.A.4

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If you can buy four bulbs of elephant garlic for $8, then how many can you buy with $32?

4

16

20

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.A.4

CCSS.3.OA.B.6

CCSS.3.OA.C.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

One jar of crushed ginger costs $2. How many jars can you buy for $4?

4

1

2

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.A.4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jasmine bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can he buy if she has $4?

4

8

2

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

One cantaloupe costs $2. How many cantaloupes can you buy for $6?

3

4

6

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.A.4

CCSS.3.OA.C.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Shawna reduced the size of a rectangle to a height of 2 in. What is the new width if it was originally 24 in and 12 in high?

4

12

6

Tags

CCSS.7.G.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?