Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mathcounts practice

Mathcounts practice

6th - 8th Grade

10 Qs

SOL 6.11 Coordinate Plane

SOL 6.11 Coordinate Plane

6th Grade

9 Qs

Setting Up Proportions using Similar Figures

Setting Up Proportions using Similar Figures

6th - 8th Grade

10 Qs

Part 1 : Algebraic Expressions

Part 1 : Algebraic Expressions

6th Grade

16 Qs

Science Expo 2019 - A

Science Expo 2019 - A

1st - 9th Grade

10 Qs

Playing with numbers

Playing with numbers

6th Grade

10 Qs

Football

Football

6th Grade

10 Qs

Ratio & Proportion

Ratio & Proportion

6th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Elizabeth Reynolds

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

275 feet in 10 seconds =

27.5 feet per second

2.75 feet per second

275 feet per second

0.036 feet per second

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

25 pieces for $2.00 =

$0.08 each

$0.09 each

$50 each

$12.50 each

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

10 pencils for $1 =

$0.10 each

$10 each

1 cent each

$100 each

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?