
Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Elizabeth Reynolds
Used 5+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
275 feet in 10 seconds =
27.5 feet per second
2.75 feet per second
275 feet per second
0.036 feet per second
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
25 pieces for $2.00 =
$0.08 each
$0.09 each
$50 each
$12.50 each
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
10 pencils for $1 =
$0.10 each
$10 each
1 cent each
$100 each
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Divide Fractions and Mixed Numbers (word problems)
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Bootcamp Review #3 - RP.1-3
Quiz
•
6th Grade
14 questions
Write and Evaluate Exponential Expressions
Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
La divisibilità
Quiz
•
6th Grade
19 questions
STAAR Equations, Expressions, and Inequalities
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Paint Cards - Ratios Task
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Term 3 Revision Challenge
Quiz
•
5th - 8th Grade
12 questions
Unit 7 Multiplication and Division Review
Quiz
•
3rd Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
