proportions tables

proportions tables

7th - 8th Grade

23 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review Game

Review Game

6th - 8th Grade

20 Qs

Axioms, Factors, Multiples

Axioms, Factors, Multiples

6th - 7th Grade

19 Qs

Scientific Notation & Exponents Review

Scientific Notation & Exponents Review

7th - 8th Grade

23 Qs

M2 - Triangle Congruence

M2 - Triangle Congruence

8th Grade

20 Qs

Distributive law 2

Distributive law 2

8th Grade

20 Qs

C1 F4

C1 F4

4th - 8th Grade

20 Qs

SECOND QUARTER PRE- TEST IN MATH 8

SECOND QUARTER PRE- TEST IN MATH 8

8th Grade

20 Qs

Przykładowy test egzaminacyjny II

Przykładowy test egzaminacyjny II

8th Grade

19 Qs

proportions tables

proportions tables

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2B, 7.RP.A.2A, 5.OA.B.3

+3

Standards-aligned

Created by

David Hoffer

Used 69+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

23 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

This is a table with a proportional relationship between A and B.  Find the missing value of B. 

33
44
32
48

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

REVIEW QUESTION
Is this table proportional or non-proportional?

Proportional
Non-Proportional
both
neither

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

1
3
6
5

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Is this table proportional?

Yes
No

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Does the table represent a proportional relationship?

Yes.
No.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the total cost of tickets if there are 7 adults?

$600
$75
$500
$525

Tags

CCSS.5.OA.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.

$1.00 per pound

$3.60 per pound

$1.20 per pound

$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?