Proportional Relationships & Slope

Quiz
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Johanna Demuth
Used 20+ times
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of this table?
6 bowls per $2
3 bowls per $1
$6 per 2 bowls
$3 per 1 bowl
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you spent $15, how many bowls would you receive?
5
15
6
0
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you wanted to get 10 bowls, how much would that cost?
$50
$30
$10
$60
Tags
CCSS.5.OA.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for this situation?
4 hours per day
4 days per hour
8 hours per 2 days
2 days per 8 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many days would is take to work 24 hours?
4 days
5 days
6 days
7 days
Tags
CCSS.3.OA.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many hours could you work in 1 week?
28
32
30
36
Tags
CCSS.4.OA.C.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many words are read in 1 minute?
1000 words
500 words
250 words
0 words
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportional Relationships Slope

Quiz
•
8th Grade - University
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
8.EE.B.5

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Measurement Review

Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade