What is the unit rate of this table?
Proportional Relationships & Slope

Quiz
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Medium
Johanna Demuth
Used 20+ times
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6 bowls per $2
3 bowls per $1
$6 per 2 bowls
$3 per 1 bowl
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you spent $15, how many bowls would you receive?
5
15
6
0
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you wanted to get 10 bowls, how much would that cost?
$50
$30
$10
$60
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for this situation?
4 hours per day
4 days per hour
8 hours per 2 days
2 days per 8 hours
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many days would is take to work 24 hours?
4 days
5 days
6 days
7 days
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many hours could you work in 1 week?
28
32
30
36
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many words are read in 1 minute?
1000 words
500 words
250 words
0 words
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Envision 2-1 to 2-3 Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
22 questions
Unit 3 Test Review 7.4d 7.4b 7.4e

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Measurement Problems

Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
Measurements and Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
5.NF.2-6 Test Review

Quiz
•
4th - 7th Grade
16 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Review Percent: Tape Diagrams & Double Number Line

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Scatterplots and Trendlines

Quiz
•
8th Grade