Ratio Review 6th Grade

Ratio Review 6th Grade

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Monopoly Wk 8

Monopoly Wk 8

3rd Grade - University

10 Qs

STAAR Conversions

STAAR Conversions

6th - 8th Grade

11 Qs

Study Guide 5.3-5.4

Study Guide 5.3-5.4

6th Grade

11 Qs

Class Assignment - Unit Conversions - English and Metric Systems

Class Assignment - Unit Conversions - English and Metric Systems

5th - 6th Grade

10 Qs

Mt Cikgu Baim - Isipadu Cecair

Mt Cikgu Baim - Isipadu Cecair

4th - 6th Grade

14 Qs

Chapter 6 Geometry

Chapter 6 Geometry

6th - 9th Grade

13 Qs

Review for Unit 7 Test

Review for Unit 7 Test

5th - 6th Grade

14 Qs

H.W2

H.W2

6th Grade

10 Qs

Ratio Review 6th Grade

Ratio Review 6th Grade

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A, 6.NS.B.3

Standards-aligned

Created by

Danielle Light

Used 15+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

John's recipe for lemonade is 2 squeezed lemons for every 3 cups of water. How much water would John need if he used 12 lemons?

8 cups of water

13 cups of water

15 cups of water

18 cups of water

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Select all the ratios that are equivalent to 6 : 20

10 : 3

12 : 40

3 :10

18 :50

9 : 30

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Carol's favorite shade of purple uses a ratio of 5 cups of blue paint to 3 cups of red paint. Carol bought 12 cups of red paint. How much blue paint will she need to make the same shade of purple?

5 cups of blue

7 cups of red

20 cups of blue

24 cups of red

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A sign at the store says 3 apples cost $2.50. How much would 12 apples cost?

$5.00

$10.00

$15.00

$20.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

A sign at the store says 3 watermelon slices cost $2.25. How much would 7 watermelon slices cost?

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

While swimming Erin's heart beat 80 times in 50 seconds. While playing volleyball, her heart beat 60 times in 30 seconds. Which activity made Erin's heart beat faster?

Swimming

Volleyball

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Jayden is saving up for a $100 concert ticket. For every 5 hours she works, she gets paid $40. How many hours does she have to work to buy the ticket.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Oak Bluffs requires that for every 5 plots of land used for houses, 2 plots of land must be left for green space. A builder bought 70 plots of land. How many plots can it use for houses?

70

20

40

50

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Whose paint makes a darker blue?

Luca

Mark

Tags

CCSS.6.RP.A.3A