Proportional Relationships

Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships 2.0

Proportional Relationships 2.0

6th - 8th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

7th Grade

16 Qs

#019d  Constant of Proportionality Quiz

#019d Constant of Proportionality Quiz

7th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality Practice

Constant of Proportionality Practice

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Proportionality

Proportionality

8th - 12th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2D, 7.RP.A.1

+9

Standards-aligned

Created by

Lauren Candelaria

Used 18+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What best describes the graph of a proportional relationship?

A straight line through any point on the y-axis

A curvy line through the origin

A straight line through the origin

A vertical line

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1

2

3

there is no unit rate

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3

There is not a unit rate

This is not an equation

Tags

CCSS.7.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What is the cost per apple?

I have no idea

$0.33 per apple

$3 per apple

$15 per apple

$5 per apple

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the cost per pound of bananas?

$2.50 per lb of bananas

$2 per lb of bananas

I don't like bananas

$1.25 per lb of bananas

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which graph shows a proportional relationship?

A

B

C

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality from the graph shown?

50 hours per dollar

50 dollars per hour

100 hours per dollar

100 dollars per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?