Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+9
Standards-aligned
Lauren Candelaria
Used 18+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What best describes the graph of a proportional relationship?
A straight line through any point on the y-axis
A curvy line through the origin
A straight line through the origin
A vertical line
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1
2
3
there is no unit rate
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3
There is not a unit rate
This is not an equation
Tags
CCSS.7.RP.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the cost per apple?
I have no idea
$0.33 per apple
$3 per apple
$15 per apple
$5 per apple
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of bananas?
$2.50 per lb of bananas
$2 per lb of bananas
I don't like bananas
$1.25 per lb of bananas
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which graph shows a proportional relationship?
A
B
C
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the constant of proportionality from the graph shown?
50 hours per dollar
50 dollars per hour
100 hours per dollar
100 dollars per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Proportionality Graphs, Tables, and Equations

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Finding the Constant of Proportionality in a Table

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
17 questions
proportional relationships

Quiz
•
7th Grade
16 questions
4.3 Constant of Proportionality

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade