Unit 7: Ratios and Rates Review

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 7th Grade
•
Hard
Standards-aligned

Brittany Watson
Used 7+ times
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
15 mins • 1 pt
MAFS.6.RP.1.1
Starbucks sold 3 Strawberry Refreshers and 8 Churro Frappuccinos.
What is the ratio of Strawberry Refreshers to Churro Frappuccinos sold? (select all)
3 to 8
3 to 11
3:8
8:3
Tags
MAFS.6.RP.1.1
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
15 mins • 1 pt
MAFS.6.RP.1.1
Select all the correct ratios.
For every 26 bottles of hair products, 12 are Maui Shampoo.
For every 12 bottles of hair products, 14 are Maui Conditioner.
For every 12 bottles of Maui Shampoo, 14 bottles are Maui Conditioner.
For every 26 bottles of hair products, 14 are Maui Conditioner.
For every 12 bottles of hair products, 12 are Maui Shampoo.
Tags
MAFS.6.RP.1.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
# of Canvas messages to the total # of messages.
# of Canvas messages to the # of Teams messages.
# of Teams messages to the total # of messages.
# of Teams messages to the # of Canvas messages.
Tags
MAFS.6.RP.1.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
MAFS.6.RP.1.2
Which of the following is an example of a unit rate?
Max ate 1 stick of gum.
Shane wrote 1 play.
Olivia won 2 out of 3 competitions.
Rayne hit 2 home runs per game
Tags
MAFS.6.RP.1.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The zoologist is keeping track of how many meters an animal runs and seconds passed. What is the unit rate?
Tags
MAFS.6.RP.1.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
MAFS.6.RP.1.2
Which of the following has a unit rate of 3?
$6 for 2 tickets
3 likes on 3 posts
Christina made 3 bracelets in 10 minutes
Mikayla got 27 rocket fuel from 8 teachers
Tags
MAFS.6.RP.1.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
120
0.625
40
15
Tags
MAFS.6.RP1.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Math Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Proportional Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Proportional Relationships Intro

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Proportional Relation

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Representations of Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
GCF/LCM/Distributive Property

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Numeric Expressions

Quiz
•
4th - 5th Grade
22 questions
Module 6 Test Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade