Unit 7: Ratios and Rates Review

Unit 7: Ratios and Rates Review

5th - 7th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying and Dividing Fractions

Multiplying and Dividing Fractions

6th - 7th Grade

16 Qs

Basic Proportional Relationships

Basic Proportional Relationships

6th - 8th Grade

16 Qs

Prodigy Proportional Relationships

Prodigy Proportional Relationships

6th - 8th Grade

16 Qs

Description of Proportional Relationships

Description of Proportional Relationships

6th - 8th Grade

16 Qs

Proportional Relationship Missing Value

Proportional Relationship Missing Value

6th - 8th Grade

16 Qs

Module 6 Test Review

Module 6 Test Review

6th Grade

22 Qs

Pre-Assessment 6C

Pre-Assessment 6C

6th Grade

12 Qs

Equations/Inequalities Review

Equations/Inequalities Review

7th Grade

15 Qs

Unit 7: Ratios and Rates Review

Unit 7: Ratios and Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Hard

MAFS.6.RP1.3, MAFS.6.RP.1.1, MAFS.6.RP.1.2

Standards-aligned

Created by

Brittany Watson

Used 7+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

MAFS.6.RP.1.1

Starbucks sold 3 Strawberry Refreshers and 8 Churro Frappuccinos.

What is the ratio of Strawberry Refreshers to Churro Frappuccinos sold? (select all)

3 to 8

3 to 11

3:8

8:3

Tags

MAFS.6.RP.1.1

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

MAFS.6.RP.1.1

Select all the correct ratios.

For every 26 bottles of hair products, 12 are Maui Shampoo.

For every 12 bottles of hair products, 14 are Maui Conditioner.

For every 12 bottles of Maui Shampoo, 14 bottles are Maui Conditioner.

For every 26 bottles of hair products, 14 are Maui Conditioner.

For every 12 bottles of hair products, 12 are Maui Shampoo.

Tags

MAFS.6.RP.1.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

# of Canvas messages to the total # of messages.

# of Canvas messages to the # of Teams messages.

# of Teams messages to the total # of messages.

# of Teams messages to the # of Canvas messages.

Tags

MAFS.6.RP.1.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

MAFS.6.RP.1.2

Which of the following is an example of a unit rate?

Max ate 1 stick of gum.

Shane wrote 1 play.

Olivia won 2 out of 3 competitions.

Rayne hit 2 home runs per game

Tags

MAFS.6.RP.1.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

The zoologist is keeping track of how many meters an animal runs and seconds passed. What is the unit rate?

Tags

MAFS.6.RP.1.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

MAFS.6.RP.1.2

Which of the following has a unit rate of 3?

$6 for 2 tickets

3 likes on 3 posts

Christina made 3 bracelets in 10 minutes

Mikayla got 27 rocket fuel from 8 teachers

Tags

MAFS.6.RP.1.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

120

0.625

40

15

Tags

MAFS.6.RP1.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?