WEEK 6 - PESO MARK-UP

Quiz
•
Specialty
•
8th Grade
•
Medium
Jennyrose Batisan
Used 5+ times
FREE Resource
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The difference between how much an item costs you, and how much you sell that item for--it's your profit per item.
Total cost
Selling price
Markup
Purchase cost
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
All expenses for purchasing ingredients and make the ingredients a food products.
Total cost
Selling price
Markup
Purchase cost
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Defined as the price at which a good or service is sold by the seller to the buyer.
Total cost
Selling price
Unit cost
Purchase cost
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The amount of ingredients or material per unit.
Total cost
Selling price
Unit cost
Purchase cost
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
An economic measure that sums all expenses paid to produce a product.
Total cost
Selling price
Unit cost
Purchase cost
Similar Resources on Wayground
10 questions
History of Air Jordans Part I

Quiz
•
5th - 12th Grade
10 questions
SRMD Odoo ERP 1

Quiz
•
KG - Professional Dev...
7 questions
Elements of Costing unit recap

Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
Review

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Credit and Debit Cards

Quiz
•
8th - 12th Grade
10 questions
Budgeting Math

Quiz
•
6th - 8th Grade
9 questions
Baking Methods

Quiz
•
8th - 9th Grade
7 questions
BIG, Big Data

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade