Systems of Equations Word Problems and Application

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Corey Rudd
Used 25+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jenna sold 10 packages of sugar cookies and 2 packages of oatmeal cookies for $56. Maggie sold 9 packages of sugar cookies and 3 packages of oatmeal cookies for $60. What is the price of 1 pack of sugar cookies and 1 pack of oatmeal cookies?
Sugar Cookies $5
Oatmeal Cookies $3
Sugar Cookies $4
Oatmeal Cookies $8
Sugar Cookies $2
Oatmeal Cookies $6
Sugar Cookies $3
Oatmeal Cookies $6
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Wyatt and Emerson went shopping at a back-to-school sale where all shirts and shorts were the same price. Wyatt spent $175 on 7 new shirts and 7 pairs of shorts. Emerson purchased 6 new shirts and 7 pairs of shorts and paid a total of $165. How much did one shirt cost?
$5
$10
$15
$20
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
In a pasture, there are horses and chickens. If there are a total of 28 animals and 80 legs, how many chickens and horses are there?
10 horses, 18 chickens
16 horses, 12 chickens
12 horses, 16 chickens
18 horses, 10 chickens
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
y = 4x
y = x + 4
y = 4x
y = x + 4
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The width of a rectangle is 4 inches less than the length. The perimeter is 100 inches. What is the length of the rectangle?
23
31
46
27
Tags
CCSS.HSA.CED.A.1
CCSS.HSA.CED.A.2
CCSS.HSA.REI.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
y = 2x - 3
x = 2y - 3
x = 3 - 2y
x = 33 - 2y
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
3S + 4A = 1740
4S + 3A = 1740
3S + 4A = 530
4S + 3A = 530
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Illustrate Linear Equation

Quiz
•
8th Grade - University
20 questions
Unit 2 Notes 5: Systems of Linear Inequalities Review

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Writing Expressions or Equations from Word Problems

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Solving Word Problems (System of Equations)

Quiz
•
8th Grade - University
15 questions
Solving Equations with Variables Word Problems

Quiz
•
8th Grade - University
16 questions
Graphing System of Equations

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
System of Equations Quiz

Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade