Addition, Subtraction, Multiplication and Division

Addition, Subtraction, Multiplication and Division

5th - 8th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unitary Method

Unitary Method

5th Grade

10 Qs

Problems of Addition, Subtraction, Multiplication, and Division

Problems of Addition, Subtraction, Multiplication, and Division

5th - 8th Grade

5 Qs

Math Word Problems Addition Subtraction Multiplication Division

Math Word Problems Addition Subtraction Multiplication Division

5th - 8th Grade

5 Qs

Addition, Subtraction, Multiplication and Division

Addition, Subtraction, Multiplication and Division

5th - 8th Grade

5 Qs

Addition Subtraction Division And Multiplication Word Problems

Addition Subtraction Division And Multiplication Word Problems

5th - 8th Grade

5 Qs

Addition Subtraction Multiplication And Division

Addition Subtraction Multiplication And Division

5th - 8th Grade

5 Qs

Addition, Subtraction, Multiplication, and Division Fluency

Addition, Subtraction, Multiplication, and Division Fluency

5th - 8th Grade

5 Qs

1.3 Convert Unit Rates

1.3 Convert Unit Rates

7th - 8th Grade

9 Qs

Addition, Subtraction, Multiplication and Division

Addition, Subtraction, Multiplication and Division

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 8th Grade

Hard

CCSS
5.NBT.B.6, 5.NBT.B.5, 5.OA.A.2

Standards-aligned

Created by

Umar Khan

Used 11K+ times

FREE Resource

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost of 5 pens are Rs. 545. What is the cost of each pen?

Rs. 109

Rs. 119

Rs. 100

Rs. 105

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Add the product of 11 and 11 to 125.

Hint : Multiply 11 and 11, and add 125

121

200

245

246

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

CCSS.5.OA.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How many times 6 is 3600?

Hint: divide 3600 by 6

600

700

60

666

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A school has collected ₹1,40,000 from 56 students for the Prime Minister's relief fund. How much has each student paid?

2500

3500

250

2000

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A box holds 20 packets of biscuits. Each packet has 12 biscuits. How many biscuits can be in 45 such boxes?

10,900

10,000

10,700

10,800

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

CCSS.5.NBT.B.6