Addition, Subtraction, Multiplication and Division

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 8th Grade
•
Hard
Standards-aligned

Umar Khan
Used 11K+ times
FREE Resource
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost of 5 pens are Rs. 545. What is the cost of each pen?
Rs. 109
Rs. 119
Rs. 100
Rs. 105
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Add the product of 11 and 11 to 125.
Hint : Multiply 11 and 11, and add 125
121
200
245
246
Tags
CCSS.5.NBT.B.5
CCSS.5.OA.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many times 6 is 3600?
Hint: divide 3600 by 6
600
700
60
666
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A school has collected ₹1,40,000 from 56 students for the Prime Minister's relief fund. How much has each student paid?
2500
3500
250
2000
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A box holds 20 packets of biscuits. Each packet has 12 biscuits. How many biscuits can be in 45 such boxes?
10,900
10,000
10,700
10,800
Tags
CCSS.5.NBT.B.5
CCSS.5.NBT.B.6
Similar Resources on Quizizz
5 questions
Math Facts Addition Subtraction Multiplication and Division

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Calculating Percentages

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Mental Maths 6A

Quiz
•
6th Grade
10 questions
SIMPLE INTREST

Quiz
•
7th Grade
5 questions
Addition Subtraction Multiplication and Division Word Problems

Quiz
•
5th - 8th Grade
5 questions
Solve Real World Problems Using Addition Subtraction Division And Multiplication

Quiz
•
5th - 8th Grade
5 questions
Addition, Subtraction, Multiplication, and Division Word Problems

Quiz
•
5th - 8th Grade
5 questions
Addition, Subtraction, Multiplication, Division Easy

Quiz
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th Grade