adding and subtracting rational numbers

adding and subtracting rational numbers

7th - 10th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Conversions

Unit Conversions

8th Grade

18 Qs

Operations with Rational Numbers

Operations with Rational Numbers

7th Grade

15 Qs

Distance Learning Review Assignment

Distance Learning Review Assignment

7th Grade

15 Qs

7.NS

7.NS

7th Grade

11 Qs

Chapter 1 - Integers Test

Chapter 1 - Integers Test

7th Grade

20 Qs

Dimensional Analysis Conversion Factors

Dimensional Analysis Conversion Factors

10th - 12th Grade

10 Qs

7th Unit rates,proportional,complex fractions

7th Unit rates,proportional,complex fractions

7th Grade

20 Qs

M7 Operations With Rational Numbers Test Review

M7 Operations With Rational Numbers Test Review

7th Grade

15 Qs

adding and subtracting rational numbers

adding and subtracting rational numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 10th Grade

Medium

Created by

Jane Guffey

Used 73+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Media Image
solve
1  1/2
- 1 5/9
1  5/9
not here

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

-5.7 + 0.9
2.1
-4.8
-8.3
-10.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Media Image
Divide.
-1/10
-5/8
-2/20
5/8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

When multiplying or dividing two NEGATIVE numbers, your answer will be...

Positive

Negative

Depends on the largest number

None of the above

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Sharon wants to make cookies for her class bake sale. She found a recipe that calls for 2/3 cups of flour for each batch of cookies. How many batches can she make using 12 cups of flour?

12

18

6

4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

A baby weighed 7.25 lb at birth. At the end of 8 months

the baby weighed 2.5 times its birth weight. How many pounds did the baby weigh at the end of 8 months?

14.5 lb

9.75 lb

18.125 lb

14.125 lbs

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Mario paid a total of $12.24 for 4 packs of soda. How much did he pay for each pack?

$36.72

$3.06

$12.28

$3.60

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?