Multiply Whole Number x Decimal

Multiply Whole Number x Decimal

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Açılar ve Üçgenlerin Sınıflandırılması

Açılar ve Üçgenlerin Sınıflandırılması

5th Grade

12 Qs

Math- Unit 7 Quiz

Math- Unit 7 Quiz

4th - 5th Grade

13 Qs

五年级 分数减法1

五年级 分数减法1

5th Grade

10 Qs

KUIZ MATEMATIK UAR TAHAP 1 (MINGGU 21)

KUIZ MATEMATIK UAR TAHAP 1 (MINGGU 21)

1st - 12th Grade

10 Qs

Ułamki dziesiętne - wprowadzenie

Ułamki dziesiętne - wprowadzenie

4th - 5th Grade

13 Qs

EXAMEN DE GEOMETRIA TERCER PERIODO- 5º1

EXAMEN DE GEOMETRIA TERCER PERIODO- 5º1

5th Grade

10 Qs

Dzielenie liczb dziesiętnych

Dzielenie liczb dziesiętnych

1st - 6th Grade

15 Qs

Operasi bergabung

Operasi bergabung

5th - 6th Grade

10 Qs

Multiply Whole Number x Decimal

Multiply Whole Number x Decimal

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.EE.B.3, 6.NS.B.3, 5.NBT.A.2

Standards-aligned

Created by

Sarah Mitchell

Used 94+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 7 pts

12.53 x 5 =

62.65

6.265

626.5

65.26

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 7 pts

7 x 6.12 =

47.79

428.4

48.12

42.84

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 8 pts

Berkley stopped for gas. She filled her car's tank with 17 gallons of gas. Each gallon cost. $2.85. How much did Berkley spend on gas?

$46.45

$48.45

$48.65

$47.55

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 7 pts

If a person's hair grows about 1.7 centimeters a month, how much would it grow in 12 months?

10.4

26.4

20.4

2.04

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 7 pts

At the football concession stand a box of popcorn sells for $0.85. If 95 boxes are sold, how much money would the concession stand make?

$80.75

$81.05

$78.78

$84.85

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 8 pts

Carpeting costs $5.90 per square yard. Juan bought 68 yards of carpeting. How much did Juan pay?

$401.28

$391.20

$4,012.00

$401.20

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 8 pts

Elsa's house is 0.4 mile from the school. The distance from her house to the grocery store is 10 times that distance. What is the distance from Elsa's house to the grocery store?

400 miles

40 miles

4 miles

0.04 mile

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?