Unit Rate Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Kristan Bergman
Used 88+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the unit rate of...
$30 for 3.5 hours
$30/hr
$8.57/hr
$15.57/hr
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the unit rate of...
$1.79 for 11.6 ounces
$0.15/oz
$145/oz
$14.50/oz
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the unit rate of...
650 miles in 8.5 hours
77.5 mph
89.1 mph
76.5 mph
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the unit rate for...
lost 30 pounds in 52 weeks
0.6 lbs/wk
3 lbs/wk
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the unit rate for...
40 words in 2 minutes
1,200 words/min
20 words/min
800 words/min
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the unit rate for...
$12 for 7 ounces
$1.72/oz
$1.71/oz
$0.58/oz
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the unit rate for...
2,000 miles on 68 gallons of gas
24.8 mpg
29.4 mpg
0.034 mpg
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Easy Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Understand Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Compute Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Solving Unit Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Conversions Unit Rate Unit Price

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rate Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Fining Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade