Rational Number Operations
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+13
Standards-aligned
Bailey Simmons
Used 4K+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
What is the result when a negative integer is subtracted from a positive integer?
A positive or negative integer depending on the values
A negative integer
A positive integer
A zero
Tags
CCSS.7.NS.A.1C
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 5 pts
Volunteers planted 2,000 flowers at a park. Each flower cost $1.65. How much did all the flowers cost?
$2,200
$2,400
$3,100
$3,300
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 5 pts
There are 18 animals at an animal shelter. The only animals at the shelter are dogs and cats. If 1/3 of the animals are cats, how many are dogs?
6
9
12
15
Tags
CCSS.4.NF.B.4B
CCSS.4.NF.B.4C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 5 pts
Mr. Choi spent $23 at the mall. If he left the mall with $59, how much money did he have when he first arrived at the mall?
$72
$76
$82
$88
Tags
CCSS.3.OA.D.8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Cameron and Alexis purchased school supplies. Alexis spent $7 less than Cameron. If Cameron spent $33, how much did Alexis spend on school supplies?
$20
$26
$36
$40
Tags
CCSS.1.OA.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 5 pts
Robin brought 2 1/2 gallons of ice cream for her daughter's birthday party. If the guests ate 2/5 of the ice cream, how much ice cream was left?
2 1/10 gallons
1 1/2 gallons
1 gallon
6 1/4 gallons
Tags
CCSS.7.NS.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 5 pts
Thomas bought 2.4 pounds each of apples and pears. The apples cost $1.65 a pound and the pears cost $2.65 a pound. Thomas split the cost of the apples and pears evenly with his 3 siblings. How much should each of them pay for the apples and pears?
$3.12
$2.34
$2.28
$1.55
Tags
CCSS.7.NS.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
7th Grade Math - Test Review (Algebra)
Quiz
•
7th Grade
21 questions
Cubic volume
Quiz
•
7th - 12th Grade
15 questions
KUASA TIGA DAN PUNCA KUASA TIGA
Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
PROPORTIONS REVIEW
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Adición y sustracción de Números Enteros
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Linear Relationships Review
Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
கணிதம்
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
ضرب الاعداد الصحيحة
Quiz
•
KG - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
